Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Enflasyonun 13 Yılın Yükseğine Çıktığı İspanya’da Borsa Pozitif

İspanya’da enflasyon 13 yılın yükseğine çıkarken borsa pozitif bölgede işlem gördü.
Enflasyonun 13 Yılın Yükseğine Çıktığı İspanya’da Borsa Pozitif
Son Güncelleme: 
Yorum

Avrupalı hisse senetleri dünkü düşüşün ardından bugün toparlanmaya çalışırken tüfe verilerinin yayımlandığı İspanya da güçlü yükseldi.

Dün 8,769.40 puanda kapanış yapan IBEX 35 Endeksi, bugünkü seansa 8,820.50 puanla artıda başladı. Açılışın ardından kazançlarını genişletirken yüzde 1 civarında artıda işlem gördü.

TSİ 11.00’da yüzde 0,89 artıda ilerlerken gün içi hareket aralığı 8,811.40 – 8,867.60 puan oldu.
İspanyol IBEX 35 Yükseliş
KAYNAK: MarketWatch

Son veriler ışığında borsa endeksi 5 günde yüzde 0,55 artarken bir ayda yüzde 1,50 değer kazandı. Yıl başından bu yana yüzde 9,70 artıdayken bir yılda yüzde 32 değerlendi.

Yazım sırasında Solaria Energia Medio hisseleri yüzde 3,60 kazançla endekse en yüksek katkıyı yaptı. Ardından Averinox, Cellnex, Acciona, Fluidra ve Banco de Sabadell geldi.

Bugün ekonomik veri cephesinde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verileri yayımlandı. Ön tahmin, İspanya’da enflasyonun, bir önceki aydaki yüzde 3,3’ten Eylül ayında yıllık bazda muhtemelen yüzde 4’e yükseldiğini gösterdi.

Bu yüzde 3,5’lik tahminlerin üzerinde gelirken Eylül 2008’den bu yana en yüksek oran oldu. Artış başta elektrik maliyetlerindeki artıştan kaynaklandı. Aylık bazda enflasyon da beklentileri aşarak yüzde 0,8’e çıktı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu