Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dünyanın İlk Cam Tabanlı Gökyüzü Havuzu

Tabanı cam havuzlar her ne kadar her an kırılacak korkusu uyandırsa da aşağıdaki manzarayı izleyerek yüzmek harika olmalı.
Dünyanın İlk Cam Tabanlı Gökyüzü Havuzu
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte, baktığımız her yerde yenilikçi bir tasarım daha görüyor ve bunların hangi birinin özelliklerini inceleyeceğimizi şaşırıyoruz. Su altı restoranlar, yüzen oteller, buzdan evler vs. İşte bunlar gibi çağ ötesi tasarımların arasına ilerleyen günlerde bir yenisinin daha ekleneceğini içtenlikle paylaşabiliriz. Londra’da yapılacak olan “sky pool” yani gökyüzü havuzu, tasarım anlamında gerçekten büyüleyici! Daha önce de yüksekte inşa edilmiş havuzları duymuşsunuzdur; ama bu havuz cam bir tabana sahip olmasıyla ilk olma özelliği taşıyor. Bu havuzun en az diğer ilginç tasarımlar kadar yankı uyandıracağıysa kesin.

Uçmak ve yüzmek gibi birbirine oldukça uzak bu iki eylemin tezatlığından yola çıkan tasarımcılar, gerçekten enteresan bir projeye imza atmış. 35 metre yükseklikte su içinde olduğunuzu ve yerle aranızda cam bir fanusun bulunduğunu hayal edin. Gerçekten, düşünmesi bile insana heyecan veriyor, haksız mıyım? Sırt üstü yüzmeyi sevenler için eşsiz gökyüzü, yüz üstü kulaç atanlar için bulunduğu sitenin güzel bahçesi, havuz misafirlerini bekliyor olacak. Böyle bir havuzda bulunmayı kim istemez ki? Ama bakalım tasarım ne zaman tamamlanacak ve kimler bu hizmetten yararlanabilecek?

İşte karşınızda içinizi serinletecek eşsiz bir tasarım!

Sky Pool – Nine Elms, Embassy Gardens/Londra

Sky Pool - Nine Elms, Embassy Gardens/LondraYerden 35 metre yükseklikte, iki binanın çatı katı arasında bir köprü görünümünde inşa edilecek havuz, tam bir tasarım harikası! Bu havuzun Arup Associates tarafından yapılacağı biliniyor. Nine Elms, Embassy Gardens’in bir parçası olması beklenen bu havuzdan, apartman sakinleri yararlanabilecek. Havuzun dışarıdan kullanıma açık olup olmayacağıysa henüz netlik kazanmadı.

Gelelim bu gökyüzü havuzunun özelliklerine. 25 metre uzunluğunda, 3 metre derinliğinde ve 5 metre yüksekliğinde tasarlanacak olan havuz, tamamen saydam olacak. 20 santimetrelik camlar ile korunacak olan havuz, Parlamento Binası’nın harika manzarasına da şahitlik edecek. Eski Battersea Güç İstasyonu’nun yakınlarında ve Londra’nın merkezinde denilebilecek bir konumda olacak gökyüzü havuzu, insanlara gökyüzünde uçar gibi yüzme keyfi vaat ediyor. Ayrıca, bu olağanüstü havuzun bulunduğu terasta; spa, bar, kafeterya gibi hizmetler de sunulacak.

Sky Pool - Nine Elms, Embassy Gardens/LondraBu yıl başlanacak ve 2018 yılında bitecek projenin ne kadara mal olacağı kesin olarak bilinmese de yaklaşık 1 milyar doları bulacağı tahmin ediliyor. Projeden sorumlu Ballymore yönetim kurulu başkanı Sean Mulryan’ın yapmış olduğu açıklamalar ise şu şekilde; “Daha önce yapılmamış bir şeyler yapmak istedik ve bu projede karar kıldık. Gökyüzü Havuzu’nun şeffaf yapısı teknoloji alanında son 10 yılda yapılan gelişmelerin kusursuz bir sonucudur. Bu havuzda yüzmek, insanlara kelimenin tam anlamıyla eşsiz bir deneyim yaşatacaktır.” Evet, Sean Mulryan’ın cümleleri projeyi gerçekten en kısa haliyle özetleyecek nitelikte.

Peki, bu inanılmaz tasarım hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Bu gökyüzü havuzunda siz de yüzmek ister miydiniz? Ya da şöyle söyleyelim. Yerden metrelerce yüksekte, 20 santimetrelik cam zeminin üzerinde yüzecek kadar cesaretli misiniz?

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın