Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Demir Çelik ve Sanayi Tarafındaki Baskının Hafiflemesi, EREGL ve KRDMD’de Primlenme

Haftaya girerken pozitif küresel politikaların bizi karşılaması, demir-çelik sektörü ve sanayi tarafındaki bileşenlere değerlenme olarak yansırken, gelişmelere bakış.
Demir Çelik ve Sanayi Tarafındaki Baskının Hafiflemesi, EREGL ve KRDMD’de Primlenme
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde negatif yankılar bulan ABD Çin ticaret savaşlarında sanayi tarafı negatif etkilenmişti. Ateşkesin ardından değerlenen sanayi finansallarından geçtiğimi hafta olumlu müzakere sonuçları fiyatlanmıştı. Yatırımcı yanılmadı, beklentiler dahilinde gerçekleşen açıklamalar ile sürecin uzatılması kararı duyurulurken, uzun vadeli bir durumun söz konusu olmadığı da belirtildi.

Son günlerdeki fiyatlamaya karşılık anlık rahatlama geldi. Başkan Trump’ın Twitter üzerinden yaptığı açıklamada yapılan ön anlaşmanın kısa süreli olduğunu ve Çin ile gerçekleşmekte olan ticarete dair daha uzun vadeli çözümlerin gerekliliğini savunmuştu. Trump ve Xi’nin bir araya gelmesi planlanırken, gelişme pozitif bir reaksiyon ile yanıtlanıyor.

Sanayi Endekslerinde Primlenme

BIST Sanayi Endeksi (XUSIN) Değer Kazanımını ArtırdıMart ayında gerçekleşmesi beklenen iki liderin görüşmesinde, gerilimi ateşleyen fikri mülkiyet konusunun masada olacağı akıllara geliyor. Huawei ve ZTE tarafınlarının da görüşmede yer alma ihtimali yüksek. 

Dünya genelinde sanayi sektörünün ciddi bir geri çekilme göstermesi ve ticaret savaşı kaynağı bu sefer ters orantıda fiyatlanıyor. Türk varlıklarında BIST Sanayi Endeksi (XUSIN) Pazartesi ilk seansının son işlemine 30 dakika kala %0.96 değer kazanarak 123.799 puana erişti. Seans başındaki yazımda da belirttiğim üzere XUSIN tarafındaki ABD Çin hattından destek bulan değerlenme BIST 100 endeksinde 104.700 direncinin 104.842 puan ile kırılmış olması senaryosunu pekiştiriyor.

Demir-Çelik Hisseleri ve Düşünce

Demi Çeklik Sektörü İlgili Argümanlarında PrimEndeksin açılışının ardından sert bir kazanımda yer alan EREGL (Ereğli Demir Çelik) günlük bazlı tepe noktasını 9,53 TL/p’de kaydetti. Kazanımların bir kısmını iade eden hisse %1.19 değerlenmeye çekilerek 9,36 TL’den fiyatlanıyor. KRDMD’de de sahnenin paralellik gösterdiği görülürken hisse %1.56 artış ile 2,60 TL’ye ulaştı. İlk seansta en yüksek seviyesini 2,63 TL’den gösteren hisse senedi olumlu havasını sürdürüyor.

Global finansallarda resmi bir açıklamadan önce fiyatlanan olumlu müzakere sonuçları katı primleri ile dikkat çekmişti. Çünkü kazanımlar fazlaydı ve ortada bir netlik yoktu. Bu hafta olumlu düşüncelerin ışığında, olumlu sonuç fiyatlaması görülürken akıllara küresel ekonomik daralma ve günce verilerdeki negatiflik üzerine bu denli hareketin ne kada sağlıklı olduğu gelmiyor değil.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu