Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Delta Varyantı Ulaştırma ve Turizm Hisselerindeki Düşüşü Hızlandırdı

DSÖ’nün daha bulaşıcı dediği delta varyantı nedeniyle Türkiye’ye 6 ülkeden giriş yasaklandı. Bu gelişme turizm ve ulaştırma şirket hisselerinin hemen hepsine satış getirdi.
Delta Varyantı Ulaştırma ve Turizm Hisselerindeki Düşüşü Hızlandırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 pandemisinde son günlerde ortaya çıkan delta varyantı korkutmaya devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), bu varyantın normal türden daha bulaşıcı olduğunu açıkladı. Tüm dünya bir kez daha alarma geçerken; Brezilya, Sri Lanka, Bangladeş, Güney Afrika ve Hindistan’dan Türkiye’ye gelen uçuşlar durduruldu.

Bu durum ekonomide toparlanmaya gölge düşüreceği endişesiyle yatırımcıların risk iştahını azaltırken, en sert kayıplar turizm ve ulaştırma şirket hisselerinde görüldü.

BIST turizm (XTRZM) endeksi %3,32 düşüşle, 325,30 puandan işlem görüyor.
Turizm Endeksi %3,32 Düşüş Gösterdi
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Şu dakikalarda günün en düşük seviyesinde seyreden sektör göstergesi, beş günlük işlem döneminde %8,48 oranında, aylık bazda ise %9,24 oranında geriledi. Yıllık değişimi %102 artış olurken, çıktığı en yüksek nokta 428,12 puan oldu.

Alt bileşenlerin hepsi delta varyantından nasibini almış durumda. En fazla düşüş %5,14 ile Marmaris Altınyunus hisselerinde meydana geldi.

Avrasya Petrol ve Turistik Tesisler hisselerinde %4, Altın Yunus Çesme Turistik Tesisler’de %2,73, Martı Otel İşletmeleri’nde %4,52, Metemtur Otelcilik ve Turizm İşletmeleri’nde %2,13 Tek-Art İnşaat Ticaret Turizm Sanayi ve Yatırımlar’da %3,85 oranında düşüş oldu.

Ulaştırma endeksinin (XULAS) de günlük kaybı %3’ün üstünde seyrediyor.
BIST Ulaştırma %3,26 Ekside
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Açılışı 1816 puandan yapan sektör borsa endeksi, azalan risk iştahıyla 1767’ye kadar geriledi. Gün ortasında %3,26 değer kaybıyla işlem görüyor. Endeksin haftalık kaybı %9’u aşmış durumda.

Alt bileşenlerde en kötü performans Çelebi Hava Servisi A.Ş.’ye ait. (CLEBI) şirket hisseler %5 düşüşle 193,90 liradan işlem görüyor. Onu %4,08 ekside seyreden Pegasus Hava Taşımacılığı ve %3,67 ekside seyreden Türk Hava Yolları izledi.

Trabzon Liman İşletmeciliği hisseleri %1,56, Reysaş Taşımacılık ve Lojistik Ticaret %1,28, GSD Denizcilik Gayrımenkul İnşaat Sanayi ve Ticaret %1,62 ekside fiyatlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu