Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Çin Hisse Senedi Piyasası Yeniden İşlemeye Başladıkça Yatırımcılar Kazanacak

Çin hisse senedi piyasalarının yüzünü değiştirmeyi amaçlayan birkaç politikası ile yatırımcılara yeni fırsatlar sunarak kazanmalarını sağlayacak.
Çin Hisse Senedi Piyasası Yeniden İşlemeye Başladıkça Yatırımcılar Kazanacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in hisse senedi piyasalarına getirmeyi planladığı yeniliklerden sadece biri olan Şanghay’da Nasdaq tarzı bir start-up kuruyor olması, BlackRock’a göre yatırımcıların kazancını artıracak. Şirketin Çin Hisse Senetleri Başkanı Helen Zhu’ya göre; Çin özel sektör parasının yerli şirketleri finanse etmesinin yeni yollarını zorladığı için yatırımcılar kazanmaya hazırlanıyor.

Zhu’nun analizi, Pekin’in Şanghay’da yeni başlayanlar için bir hisse senedi tahtası sunma planlarının ortasında geldi.

Çin Hisse Senetleri Başkanı Helen ZhuÇin’in diğer borsalarında piyasaya sürülmeden önce piyasaya yönelik önlemleri test etmek için pilot bir program olarak yeni girişimi faturalandırdı. Yeni bilim ve teknoloji inovasyon kurulu, Kasım ayında Devlet Başkanı Xi Jinping tarafından ilan edilmişti ve Haziran ayında uygulamaya girmesi bekleniyor.

CNBC’nin Squawk Box programına katılan Zhu, “Gerçekten orta ve uzun vadede çok yeni ve gelecek vadeden bir finansman kanalına kapıyı açıyor. İnsanların bunu olumlu okuyacağını düşünüyorum. Varlık fiyatlarının da buna göre cevap vereceğini düşünüyorum,” dedi.

Yeni yüksek teknolojili kurul, henüz karlı olmayan ama yüksek büyüme alanlarında bulunan şirketlerin özsermaye finansmanına erişebilmeyi amaçlıyor.

Çin Büyüme Potansiyeli Olan Şirketlere Özel BorsaYeni teknoloji kurulu ve tescil tabanlı bir ilk halka arz sisteminin benimsenmesi, yetkililerin listelerin zamanlamasına müdahale etmesini önleyecek. Ayrıca kar amacı gütmeyen şirketlerin halka açılmasına izin verecek.

Pek çok büyük Çinli girişimci, Çin’deki ilk halka arz teklifleri için şirketlerin listelemeden önce karlı olması gerektiğini belirten zorunlu şartlar nedeniyle sermaye finansmanı için yabancı borsalara yöneldi. Bu, birçok Çinli teknoloji şirketinin diğer yüksek büyüme gösteren şirketler gibi, gelişimlerinin erken bir aşamasında buluşamaması şartı olarak biliniyor.

Sonuç olarak Alibaba ve Tencent gibi Çince isimler sırasıyla New York ve Hong Kong’da halka açıldı.

Alibaba ve Tencent Yurt Dışında Halka AçıldıPek çok Çinli girişimci, markalarının güvenilirliğini artırmak ve Pekin’in kontrolü dışındaki sermayeyi artırmak için denizaşırı ülkeleri halka arz için seçmek durumunda kaldı.

Refinitiv verilerine göre; geçen yıl küresel olarak halka arz edilen Çinli şirketler tarafından halka arzlar yoluyla elde edilen 64,2 milyar dolarlık gelirin sadece üçte biri Şanghay veya Shenzhen’den geldi.

Hükümetin yeni girişimleri, bu tür şirketleri yurt dışı yerine yurt içinde halka arza ikna etme girişimi olarak görülüyor.

Çin Şirketleri Yurt İçinde Halka Açılmaya İkna EdecekGeçen yıl, Çin Depo Sertifikaları adı verilen yurt içinde işlem gören bir hisse senedi sınıfı geliştirme çabalarından bir sonuç alamadı. 2018 itibarıyla Çin’in en az 1 milyar dolar değerinde unicorn denen 186’dan fazla şirketi vardı. Bu şirketler, 2019’un başlarında yayımlanan bir rapora göre; 736 milyar doların üzerine bir birleşik değere sahipler.

Zhu, Çin hisse senedi piyasalarına yönelik reformların yatırımcılar tarafından alkışlanmaya devam edeceğini öngördü. Aynı zamanda “Ekonominin hala bir miktar yavaşladığını görüyoruz ancak politikaların gerçekten etkilediğini gördük. Bu yüzden bugün piyasalar oldukça güçlendi. Politikaların önemli bir etkiye sahip olacağı beklentisi içinde bir fiyatlandırma yapıldı ve bu nedenle bu yılın ikinci yarısında ‘geri geliyoruz’ dediklerini görüyoruz,” dedi.

Zhu, yapısal reform cephesinde bu adımların çok önemli olduğunu ve gerçekten güven verdiğini de sözlerine ekledi.

Çin Reformları Güven Verecekİnsanların temel işletmeye, kamu pazarına ve ticari varlıklara yatırım yapma konusunda daha iyimser hissetmelerini sağladığını belirten Zhu, geçen yıl piyasada özel girişimlerin finansmana erişimin yetersizliği ve hisse senetleri taahhütleri uygulaması nedeniyle baskı altında kaldığı için çok fazla endişe olduğunu söyledi.

Bütün bunların piyasa paniğinin geri bildirim döngüsünü kısırlaştırdığını ve fiyatları aşağı çektiğini söyleyen Zhu, bu nedenle borç veya özsermaye tarafında yeni finansman alamadıklarını belirtti. Bu yıl ise sermaye piyasası yeniliklerinin, likidite açısından destek sağlayacağını söyledi. Aynı zamanda şirketler üzerinde ve daha geniş bir duyarlılık üzerinde olumlu ve istikralı bir etki yaratmaya başladığını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu