Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uzmanlar Bütün Kaosa Rağmen Yükselen ABD Borsasını Yorumluyor

ABD'de yaşanan bütün karmaşaya rağmen borsanın hala yükseliyor olması, uzmanların gündemini oluşturuyor.
Uzmanlar Bütün Kaosa Rağmen Yükselen ABD Borsasını Yorumluyor
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de koronavirüsün tamamıyla kapladığı gündem, George Floyd’un canice polis tarafından öldürülmesiyle değişti. Şiddetli protestoların yaşandığı ABD, “Özgürlükler Şehri” unvanını yalanlayan görüntülere sahne oluyor. Siyahi adamın, silahsız olmasına karşın polis tarafından boğularak öldürülmesi, ülkede ırkçılık çekişmesinin hiç yok olmadığını gösterdi.

Küresel bir salgın, ırksal çekişme, siyasi ayaklanma ve kaosun ortasında ABD borsası yükselişine devam ediyor. Bu durum uzmanların gündemini oluştururken, 1968 yılından beri benzer hareketlerin gerçekleştiğine dikkat çekiliyor.

Trump’ın Çin’e yönelik saldırılarının ABD hisselerindeki ralliyi engelleyebileceği söylenirken, dün NYSE’de yükselişler meydana geldi.
S&P 500 Endeksi 1 Haziran Performansı
Görsel: Investing

S&P 500 endeksi dünkü işlemlere düşüşle başladıktan kısa bir süre sonra yükselişe geçti. %0,20’yi aşan yükseliş kaydeden endeks, Çin’in domuz eti ve soya fasulyesi alımlarını durduracağı haberleriyle sınırlı hareket etti. Ancak ülke yaşanan protestolara karşı henüz tepkisiz görünüyor.

Endeks, dünkü işlemleri 3055,73 puandan tamamlarken, en yüksek 3062,18 puanı gördü. S&P 500’ün 1 yıllık getirisi yüzde 13,26 seviyesine yükselirken, yılbaşından bu yana performansı yüzde 5,42 oranında eksi yönde bulunuyor.

Dow Jones Sanayi Ortalaması ise günü 25.475,02 puandan tamamlarken, en yüksek 25.508,83 puanı kaydetti.
Dow Jones Sanayi Ortalaması 1 Haziran Performansı
Görsel: Investing

DJI dünkü işlemlere 25.342,99 puandan başladıktan sonra önce güçlü bir yükseliş gösterdi. Ardından sakin ama dalgalı bir seyirle yükselen endeks, en düşük 25.220,66 puanı kaydetti. Endekste 52 haftanın ortalamasına göre en yüksek seviye ise 29.568,57 puanı gördü.

Dow Jones Sanayi Ortalaması, günü 91 puandan fazla yükselişle tamamlarken, 1 yıllık performansı %2,66 oranında pozitif yönde bulunuyor. Endeks, 23 Mart tarihinde 18.527,59 puana kadar gerilemişti.

Hem 1968 hem de 2020’nin belirleyici kargaşa seviyeleri bulunuyor. Uzmanlara göre her iki yılın da yatırımcılar için iyi yıllar olabileceği söyleniyor.
1968 Yılı S&P 500 Endeksi Performansı
Görsel: Macro Trends

Mevcut pazarın telafi etmek için hala bir avantaja sahip olduğu ancak son iki pozitif geçen aydaki eğilimin agresif bir şekilde daha yüksek olduğuna dikkat çekiliyor. Uzmanlar algoritmalara da dikkat çekmeye başlarken, yükselen bir pazarda ve en azından teoride her zaman ileriye bakan yatırımcıların güncel haberlerin ötesine bakma eğilimi gösterdikleri söyleniyor.

Prudential Financial Baş Pazar Stratejisti Quincy Krosby, “Piyasa her zaman duygusuz, umursamaz, empati olmadan kalpsiz görünür. Ama bu pazarın doğası. Algoritmaların neredeyse hiç empatisi yok. Yapmaları da gerekmiyor,” ifadelerini kullanıyor.

Koronavirüsle ilgili tedavi gelişmeleri ve aşıyla ilgili haberler, pandeminin engellenebileceği ümidinin bir göstergesi olarak görüldü. Bu durum ise pazarın yükselmesini sağladı. Aynı zamanda istihdam, perakende satışlar ve kurumsal kazançlar üzerindeki korkunç gelişmeler de olumlu yorumlarla desteklendi. Ancak henüz eylemde bir gelişme yok.

Worldometer verilerine göre dünyada toplam koronavirüs vaka sayısı 6,4 milyona yaklaşırken, 3 milyona yakın kişi iyileşti ve 378 bin civarında ölüm gerçekleşti.
Günlük Yeni Vaka ve Ölüm Sayıları Oranı
Görsel: Worldometer

Koronavirüs salgının Kasım ayında Çin’in Wuhan kentinde başladıktan sonra 2020’nin Şubat ayında neredeyse tüm dünyaya yayıldı. Mart ayında birçok ülke ekonomilerinde kısıtlamalar açıklarken, GSYİH’ten işsizlik oranlarına daha bütün kötümser tahminler gerçekleşti.

ABD şu anda dünyada en çok vaka sayısına sahip ülke iken, Trump’ın yaklaşan seçimlere güçlü bir ekonomiyle girme politikası nedeniyle ekonomi hızla açılmaya çalışılıyor. Ancak bu konuda sağlık ekipleri henüz erken olduğu konusunda uyarıyorlar. Tüm bunlar yaşanırken, George Floyd’un Minneapolis’te öldürülmesiyle ilgili yaşanan protestolar tüm ülkeye yayılmaya başladı.

ABD halkını hem virüsün hem de ırkçılığın öldürdüğü söylenerek başlayan protestolar hızla devam ediyor.

Ancak uzmanlar normal şartlarda bunun pazarlara direkt yayılması gereken bir etki olduğunu ifade ediyorlar. Buna karşın pazar henüz bu karmaşaya tepki göstermedi. Bu konuda en iyi örneğin ise 1968 yılından geldiği söyleniyor.

DataTrek Research’ün kurucu ortağı olan Nicholas Colas, “Şu anda hisse senetleri veya kurumsal borç gibi risk varlıkları üzerinde durmak için birçok geçerli neden var. Ancak tarih piyasaların birçok çeşit çalkantılı olaydan geçtiğini ve onlarca yıldır bunun yaşandığını gösteriyor. Bu mantıksız görünebilir ve hatta adil bile olmayabilir. Ama kesinlikle doğrudur,” ifadelerini kullandı.

Martin Luther King ve Robert F. Kennedy’nin suikaste kurban gittiği bu yılda, ABD’de Hubert Humphrey ile Richard Nixon arasında büyük bir yarış gerçekleşti.

Hubert Humphrey ile Richard Nixon YarışıBir dizi korkunç olayın yaşandığı bu yılda, küresel olarak yaklaşık 100.000 Amerikalıyı ve milyonlarca kişiyi öldüren H3N2 isimli Hong Kong gribi salgını da vardı. Bu süreçte S&P 500 endeksi, Ocak’tan Mart ayına kadar %9’luk bir düşüş kaydetti. Ardından %24 yükseldi ve %7,6’lık fiyat kazancı ile yılı sonlandırdı.

Şimdiye kadar endeks hala %5,7 oranında ekside performans gösteriyor. Ancak Mart ayının en düşük seviyesinden %36 oranında bir ralli gerçekleştirdi. Yaşanan bu ralli, yatırımcıların manşetlere meydan okuyan başka bir sonucun yolda olabileceğini düşünmesine neden oluyor.

Fundstrat Global Advisors Araştırma Başkanı Tom Lee, “1968, Amerika’yı parçalayan ve o yıl birçok çalkantılı olay ile şiddetin yaşandığı yıldı. Buna rağmen hisse senedi piyasaları sağlam bir performans sergiledi. 1968, hisse senetleri ve dünya olaylarının her zaman bağlantılı olmadığını hatırlayan bir şeydi,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu