Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Brent Petrol %2’ye Yakın Yükselerek 70 Dolar Üzerinde Tutundu

ABD ve Avrupa’da kısıtlamaların gevşetilmesinden bulduğu destekle yükselen ham petrol son iki buçuk yılın en yükseğinde seyrediyor.
Brent Petrol %2’ye Yakın Yükselerek 70 Dolar Üzerinde Tutundu
Son Güncelleme: 
Yorum

Birçok ülke koronavirüs salgınını durdurmak amacıyla uyguladığı kısıtlamaları gevşetirken, petrol piyasası da toparlanmayı hızlandırdı.

Asya seansı boyunca yükseliş gösteren petrol fiyatları 2018 sonundan bu yana en yüksek seviyelerdeki konumunu koruyor.Gösterge veriler ise kısa vadede yükselişin hızlanacağı yönünde.

Saat 10.30 itibarıyla ABD türü ham petrolün varili 67,77’den, Brent türünün 70,40 dolardan işlem görüyor.
Brent Petrol 70 Dolar
Kaynak: Investing

Brent petrol dünkü işlemleri 69,32 dolardan tamamladıktan sonra, yeni güne 69,34 ile yatay başladı. Çin’den gelen imalat verisinden bulduğu destekle 70 dolar üstüne çıktı. Geçen yılın ilk çeyreğinde 15 dolara kadar indikten sonra, ülkelerin kısıtlamaları azaltmasıyla 2021 başına kadar ılımlı toparlanma gösterdi.

Ancak hemen ardından gelen ikinci dalga bu yükselişi sınırlandırdı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün üretimi kısma kararı ve yine pandeminin seyrine bağlı olarak toparlanan fiyatlar, Mart’ta 71 doları geçti. Bugün ise 8 Mart’ta ulaştığı tepe noktası sonrası en yüksekte seyrediyor.

Batı Teksas türü ham petrol ise gün içinde 68 dolar seviyesini test etti. Günlük bazda %2’den fazla yükselirken, yıllık kazancı %91 oldu. Analistler gün içinde 66,50 – 67,00 bölgesinin takip edileceğini belirtiyor. Ayrıca pandeminin durumu konusunda temkinli olunması gerektiğini ifade ediyor.

Çünkü ABD, Çin ve Avrupa’nın bazı ülkelerinde hayat normale dönmeye başlasa da Hindistan başta olmak üzere Asya tarafında durum hala kaygı verici düzeyde. Günlük vaka sayısında düşüşler başladı ancak petrol yatırımcıları henüz ihtiyatlı duruşunu elden bırakmıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu