Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Borsada İşlem Gören Bankaların Karı 17 Milyar Liraya Yaklaştı

Borsa İstanbul'da işlem gören mevduat bankalarının net karı, % 32,9 oranında arttı ve 17 milyar liraya yaklaştı. İşte detaylar;
Borsada İşlem Gören Bankaların Karı 17 Milyar Liraya Yaklaştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’nin önde gelen mevduat bankaları için 2017 yılının ilk yarısı verimli geçti. Borsa İstanbul’da işlem gören 9 mevduat bankasının ilk altı aylık net karı, 2016 yılının aynı dönemine göre % 32,9 oranında arttı ve 16 milyar 962 milyon liraya ulaştı. Ortalama öz kaynak karlılığı ise % 15 düzeyinde gerçekleşti.

Borsada işlem gören 9 mevduat bankasının konsolide olmayan toplam aktif büyüklükleri, 2017’nin Haziran ayı sonunda 1 trilyon 960 milyar lirayı geçti.

9 Mevduat Bankasının Karı

AA Haber tarafından derlenen bilgilere göre bu bankalar; Akbank, DenizBank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, QNB Finansbank, Şekerbank, VakıfBank ve Yapı Kredi.

Adı Geçen 9 Banka

ICBC Turkey Bank ise bu listenin dışında kaldı. Açıklanan rakam, 2016 yılının sonuna göre % 9 oranında artışa işaret etti. Sıralanan 9 mevduat bankasının ilk altı aylık net karı ise geçen senenin aynı döneminde göre neredeyse % 33 oranında arttı. Bu şekilde toplam kar, 17 milyar dolara yaklaştı. Borsa İstanbul’da işlem gören bankaların öz kaynakları ise 2017 Haziran döneminde % 11’e yakın arttı ve 213 milyar lirayı aştı. Ortalama öz kaynak karlılığı ise % 15 oldu.

Mevduat bankalar arasında ilk yarıda en fazla net karı, 3 milyar 80 milyon lira ile Garanti Bankası elde etti. Garanti Bankası’nın 2017 Haziran döneminde öz kaynak karlılığı ise % 15,7 oranında.

Garanti Bankası En Fazla Net Kar

Net karlılık bakımından Akbank 2 milyar 905 milyon lira ile ikinci sırada yer aldı. Öz kaynak karlılığı ise % 16 düzeyinde gerçekleşti. Üçüncü ise 2 milyar 887 milyon lira net kar ile İş Bankası oldu.

Akbank İkinci En Fazla Net Kar

2016 yılının ilk altı ayına göre net karını en çok arttıran banka, % 147,9 ile Şekerbank oldu.

Net Karını En Fazla Arttıran Şekerbank

Net karını geçen seneye göre arttıran ikinci banka % 92,2 ile Vakıfbank oldu. Ayrıca % 18,9 ile ortalama öz kaynak karlılığı en yüksek banka da Vakıfbank oldu.

Öz Kaynak Karlılığı En Fazla Vakıfbank

QNB Finansbank ise net karını geçen senenin aynı döneminde göre % 46,6 oranında arttırarak üçüncü sırada yer aldı.

QNB Finansbank Geçen Seneye Göre Net Kar

Borsa İstanbul’da işlem göremeyen Ziraat Bankası’nın karı ise işlem gören 9 bankanın karının 4’te 1’i kadar. Bu oran ile Türkiye’nin en büyük aktif toplamına sahip bankası oldu. Ortalama öz kaynak karlılığı ise 2017 Haziran sonu itibariyle % 19,2 seviyesinde gerçekleşti.

Ziraat Bankası net karını, geçen yılın aynı döneminde göre % 28 oranında arttırdı ve 4 milyar 336 milyon liraya yükseltti.

Ziraat Bankası Geçen Seneye Göre Net Kar

BDDK tarafından yayınlanan verilere göre Türk bankacılık sektörünün dönem net karı, 2017’nin ilk 6 ayında geçen senenin aynı dönemine göre % 33,2 oranında arttı ve 25 milyar 355 milyon liraya ulaştı. Geçen yılın Haziran döneminde ise 19 milyar 33 milyon lira kar elde edilmişti.

Analistlere göre ilk yarıda görülen kar artışının nedeni, ekonomi yönetimi ve düzenleyici kurumların bankalar üstündeki yükleri hafifletmesi olarak sıralandı. Aynı zamanda hükümetin büyümeyi destekleyici yönde aldığı teşvik paketleri etkili oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu