Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST 100 Yüzde 1,5 Civarı Düşüşle Yeniden 95 Bin Puanın Altında

Borsa İstanbul toparlanma konusunda oldukça zorlu bir dönemden geçiyor ve bir türlü 95 bin puanın üzerinde kalıcı olamıyor. İşte detaylar;
BIST 100 Yüzde 1,5 Civarı Düşüşle Yeniden 95 Bin Puanın Altında
Yorum

Borsa İstanbul’un üzerine Rahip Brunson krizi ile çöken kara bulutlar bir türü aralanmıyor. “Tamam artık toparlanıyor” hissiyatı verdikten hemen sonra yeniden düşüşe geçiyor ve kazanımlarını geri veriyor. Bugün de bu şekilde geçen günlerden oldu. BIST 100 endeksi öğleden sonraki işlemlerde elde ettiği kazanımlar ile 95 bin puanın üzerine çıktıktan sonra yeniden geriledi.

BIST 100 endeksi Aralık ayının ilk işlem gününe yüzde 1 oranında artışla 96 bin puan 366 puandan başlamıştı. Kapanışı ise 94 bin 974,45 puandan gerçekleştirdi. İkinci işlem gününe ise yüzde 0,34 oranında ekside başlayan endeksi, günün ilk seansında yükseliş kaydetmeyi başarmıştı.

Günün ilk yarısında bir önceki kapanışa göre 555,27 puanlık kazanım elde eden endeks, 95 bin 529,72 puandan seansı sonlandırmıştı.

Borsa İlk Yarı 95 Bin Puan Üstüİlk yarıda endekste 2,4 milyar liralık toplam işlem hacmi oluşurken, bankacılık endeksi yüzde 0,37 oranında yükseldi. Eksi yönde açılış yapan bankacılık endeksi, bir miktar toparlandıktan sonra ikinci seansın sonlarına doğru yüzde 2’yi aşan değer kaybı gösterdi.

Bir süre bu seviyeleri koruyan BIST 100 endeksi, ikinci seansın devamında yeniden yönünü aşağı çevirdi. TSİ 14:00 sularında 95 bin 530 puanda seyreden BIST 100 endeksi, eksi yönde seyretmeye başladı. BIST 100 endeksinde değer kayıpları 17:00 sularında yüzde 1,5 civarına ulaştı ve 93 bin 635 puana kadar devam etti.

BIST 100 endeksinde günün kapanışı ise yüzde 1,15 oranında değer kaybı ile 93 bin 880 puandan gerçekleşti.

Kapanış 93 Bin Puandan GerçekleştiEndekste 94 bin puanın destek olduğu dile getirilirken, hızlı yaşanan düşüşlerle birlikte destek altına inilmiş oldu. Üstte ise 95 bin puanda kalıcılığın sağlanmasıyla 96 bin puanın direnç konumuna geleceği söyleniyor. Ama yurt içi piyasalarda iyimserliğin bozulduğu bugünlerde borsanın toparlanması için yeni haberlere ihtiyaç duyulacaktır.

Borsadaki düşüşe ek olarak; dolar kuru yüzde 3’ü aşan yükselişle 5,45 lira sınırına kadar yükseldi. Gün boyunca yükseliş eğilimini koruyan dolar kuru, dün başlattığı yükselişi devam ettiriyor. Bugün önce 5,30 lirayı, ardından 5,40 lirayı aşan dolar, yurt içi piyasaların kapanışında 5,42 – 5,43 lirada seyretti.

TSPB Başkanı Erhan Topaç bugün 2018 yılının ilk 9 ayına ilişkin verileri, düzenlediği bir basın toplantısı ile açıkladı.

Erhan Topaç İlk 9 Aylık Borsa Yatırımcı DurumuBuna göre; yılın ilk 9 ayında, geçen yılın aynı dönemine göre; borsanın işlem hacmi yüzde 50 oranında artış kaydetti ve 3 trilyon liraya ulaştı. Bu artışta, halka arzların desteği ve uzaktan erişimin artmasının etkili olduğu açıklandı. Aracı kurumların geliri ise yılın ilk 9 ayında yüzde 36 artışla 2,4 milyar liraya ulaştı.

Topaç, kaldıraçlı işlemlerin hacminde daralma yaşandığını ifade ederken, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’na ilginin arttığını açıkladı. VİOP müşteri sayısının 15 bine ulaştığını söyleyen Topaç, kaldıraçlı işlem yapan müşterinin 5 bine kadar indiğine işaret etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu