Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güçlü Dolar ve Küresel Etkilerden Kaynaklanan BIST Kaybının Hisselere Yansıması

Aralık ayının ikinci haftasında Borsa İstanbul kaybettirdi. Endekste yaşananlar ve yurt içi şirket gelişmeleri şöyle;
Güçlü Dolar ve Küresel Etkilerden Kaynaklanan BIST Kaybının Hisselere Yansıması
Yorum

Borsa İstanbul’un Son aylardaki kazanımlarının tamamını iade ettiği Aralık ayının ikinci işlem haftasını tamamladık. Endekslerin geneline yayılan bu satış dalgası, küresel piyasalarda gözlenen hareketlere kısmen benzerlik gösterde de daha derin bir vaziyet sergiledi ve dünyadan ayrışmasını negatif gerçekleştirdi.

Yurt içi gelişmelere baktığımızda hafta ZOREN OEDAS 506 milyon TL kredi kullanımı, ARCLK iştirak temettü ödemesi ve TAVHL Kasım ayı yolcu sayısının %11.0’lik artışı ile başlamıştı ve BIST 100’de satıcılı açılış endeksi aşağı hareketlendirmişti. Diğer tarafta TMSN URSUS ortaklığı dikkatimizi çekmişti.

ZOREN 7 günlük farkında -%4.62’lik bir değişim gösterirken haftanın son işlem gününde %2.36 değer kaybetti ve 1,24 TL/p’den fiyatlandı. ARCLK haftalık %0.97’lik primlenme ile, günlük bazda ise Cuma günü %0.06’lık değerlenme göstererek 15,66 TL/p’den işlem gördü.

TAVHL BIST 100 endeksinin Perşembe günü gösterdiği toparlanmada kayıplarını yoğun telafi ederken, Cuma günü geri çekilmede kazandığını iade etse de %0.55’lik bir artış gösterdi ve 21,92 TL/p’den son fiyatını sergiledi. Hisse haftalık bazda negatif yönde %6.40 hareket etti.

Salı Günü Beklenen Tepki Alışı Gelmedi

Beklenen Tepki Alışı Salı Günü Gelmedi11 Aralık Salı sabahı endeksler yine kırmızı renklerle boyandı. Gelişmelerde YKBNK1 milyar $ sermaye benzeri tahvil ihracı duyururken, THYAO Kasım ayı yolcu sayısı iç hatların baskısında olsa da dış hatların düzeltmesi ile %3.9 (yıllık baz) artış gösterdi. TRKCM İran’dan düz cam ithalatına ek gümrük vergisi gelişmesi ile olumlu değerlendirilmişti.

THYAO 7 gün hareketlerinde %8.72 değer kaybetti. Hisse 14 Aralık‘ta %2.86 değer kaybı (günlük baz) ile 14,96 TL/p’den haftayı kapattı. TRKCM -%2.60 değer kaybettiği hafta kapanışını 3,00 TL/p’den kaydetti. Kağıt bu geri çekilme ile haftalık değişimini nötrlerken aylık değişimini -%6.81’e taşıdı.

Çarşamba Günü Sabırlar Zorlandı

Çarşamba Günü Yatırımcı SabırsızlandıHafta ortasında AKGRT’den Kasım ayı sigorta prim üretim sonuçları, ALARK’dan Karabiga ÇED raporunun tekrar iptali ve TUPRS’nin tahvil veya finansman bonosu ihracı için SPK başvurusu gelişmelerini takip ettik.

Hisselerin haftalık hareketlerinde  AKGRT %1.41 primlenme gösterirken, ALARK %3.76 ve TUPRS %1.04 değer kaybetti. Cuma gününde AKGRT eksi bölgede %1.10 hareket ile 3,16 TL/p’de ve ALARK %1.91 kayıla 2.05 TL/p’de kapanışı gerçekleştirdi.

TUPRS endeksin yoğun kayıp sergilediği haftada öngörülemesi güç hareketler sergiledi. Kağıt aylık bazdaki güncel seviyelerini dipte 118,40 TL/p ve tepede 129,80 TL/p’de kaydetti. Haftalık bazda ele alındığında yatırımcısına değer kaybı işaret eden hisse, aylığında %1.39 değerlenme gösterdi.

BIST Bu Hafta Kaybettirdi

Aralık Ayının İkinci Haftasında Borsa İstanbul KaybettirdiPerşembe günü beklenen tepki alışı Çarşamba kaybedilen BIST 100 değer kaybına karşılık gelecek kadar olmasa da %1.48 olarak gerçekleşmişti. 91.500 puan üzerinde çizilecek grafiklerle olumlu bir gündemin gerçekleşme ihtimali artıyordu ancak beklenen gelişme gerçekleşmedi.

Borsa İstanbul küresel piyasalarında içinde bulunduğu haftanın son işlem günü satış dalgasına yenik düştü ve kazanımlarını iade etti. Endeks 90k altına salınımlar gerçekleştirse de hafif toparlanma ile günü %0.94‘lük bir kayıpla 90.528,64 seviyesinden kapatmayı başardı. Borsa İstanbul 100 endeksi haftalık hareket marjları son bir ayda ise 89.337,5096,829,78 bandında dalgalandı.

Dolar kurunda gözlemlenen değer kazanımları son günlerde yoğunluk göstererek 5,305,40 seviyelerine oturmuş gözükmekte. Yatırımcıların güvenli liman talebinde gözlemlenen artış TL’ye satış olarak yansıyor. Küresel piyasalarda belirsizlikler kaynaklı satış baskısında gerilen stres ortamı ve tahvil kanadında gözlemlenen satıcılı işlem ağırlıkları spot hisse senedi piyasasında gevşemeyi artırdı. Tablonun görünen kısmında yatırımcının çekilmesini tedirgin ortama bağlı değerlendirebiliriz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu