Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

BIST Küresel Piyasalardan Nasibini Alarak 90.000 Puan Altına Düştü, Gevşeme Dolar Destekli!

Borsa İstabul Aralık ayının ikinci haftasında yüz güldürmedi. Endeks 90.000 altında hareketler sergiliyor, ayrıntılar şöyle;
BIST Küresel Piyasalardan Nasibini Alarak 90.000 Puan Altına Düştü, Gevşeme Dolar Destekli!
Yorum

Borsa İstanbul can çekişiyor. Haftanın ilk üç işlem gününde değer kaybettikten sonra Perşembe gününde %1.48’lik bir toparlanma gösteren endeks 91.387 puandan kapanmıştı. Haftanın son işlem gününde Perşembe günü görülen pozitif havanın küresel piyasalarda bozulan iştaha paralel yerini negatif bölgeye bırakması ile %1.72’lik bir değer kaybı gözlemlendi.

Endeksin dünkü pozitif hareketinden sonra 91.000 seviyelerinde gözlemlediğimiz pivot noktası ve altında beliren olası 90.700 ile 90.000 destekleri günün yakından takip edilen ancak aşağı yönde sert kırılan bölgeleri oldu. Gösterdiği değer kaybı ile anlık 89.800 seviyelerinde işlem görmekte.

Güçlü Dolar Piyasa Kırılganlığını Artıdı

Güçlenen Dolar BIST'teki Kırılganlığı ArtırdıDoların TL karşısında yaklaşık %1.0 civarında sergilediği değerlenme, politik tarafta sınır operasyonu, küresel piyasalarda Avrupa belirsizlikleri ve ABD Çin gündemi ile dünya finansallarında tedirgin görünümün de baskısında kalan Türkiye varlıkları kırılganlığın ne kadar yoğun olduğunu teyit etmekte.

Bankacılık endeksi %1.92’lik bir değer kaybı ile 110.278 seviyeside hareket ediyor. Endeksin 110k seviyesinde bulunan önemli psikolojik bir kırılma noktası yorumlanabilir. Aşağı yönde hareketin katılaşması neticesinde kırılacak desteğin 109.890 noktasındaki diğer desteği test etmesi yakından takip edilebilir.

XBANK, THYAO Salınırken TUPRS Yukardan Uçuyor

Bankacılık Endeksi Yoğun Kayıp Gösterirken, TUPRS PrimleniyorXBANK bileşenlerinin tamamı değer kaybediyor. Üç gün önce BIST en fazla değer kazanan hisse senetleri sıralamasının baş çekeri ICBC Turkey dün yine değer kaybı ile gündeme gelmişti ve anlık olarak hisse %19.96’lık bir kayıp ile 9,02 TL/p’den fiyatlanıyor. Hisse haftalık farkında %14.66 değer kaybederken, aylık ve 52 haftalık değişimlerinde yatırımcısını mutlu etti ve oranlar sırası ile %28.86 ile %94.82 şeklinde gözlemlendi.

GARAN %1.30, ISCTR %0.98, HALKB %2.95 değer kayıpları ile gözlemlenirken THYAO %3.64’lük bir geri çekilme ile dikkatleri üzerine topladı. Kağıt günlük bazda yorumlanan desteklerini kırarak ciddi bir gevşeme göstermekte.

Sabah seansında değer kaybı gösteren TUPRS dün 120,70 TL/p’den kapanış yapmış ve bugün kayıları ile 120,20 TL/p seviyesine gerilemişti (günlük dip). Seans ortası ve özellikle ikinci seansta gözlemlenen alışlarla primlenen hisse 124,40 TL/p ile neredeyse kızıl bir renge dönüşen ekranlarda gösterdiği yeşil taraf hareketi ile günün gözdesi olmayı başardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu