Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Buffett’ın Berkshire Hathaway’i Hisse Geri Alım Politikasını Gevşetti!

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway’i hisse geri alım politikasını kolaylaştırdı. Detaylar aşağıda;
Buffett’ın Berkshire Hathaway’i Hisse Geri Alım Politikasını Gevşetti!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyanın en büyük holding şirketlerinden Berkshire Hathaway, Salı günü yaptığı duyuruda şirketin hisse geri alım yetkisini kısıtladığını açıkladı. Bunun şirketin milyarder CEO’su Warren Buffett’ın holdingin daha fazla parasını kullanmasına yardımcı olabileceği belirtildi.

Yeni politikanın Berkshire yönetim kurulu tarafından onaylandığı, Buffett ile Başkan Yardımcısı Charlie Munger’a hisse geri alımı için yetki verildiği söylendi. Hisse geri alımı yapılması için hem Buffett’ın hem de Munger’ın geri alım fiyatının Berkshire’ın içsel değerinin altında olduğuna karar vermeleri gerektiği kaydedildi.

Berkshire’ın eski politikası, hisse geri alım fiyatlarının hisse başına defter değerinin 1.2 katını geçmemesini öngörüyordu.

Berkshire Hathaway Hisse Geri Alım Politikasını Gevşetti!Yeni politikanın, Buffett’ın 108 milyar dolarlık nakit ev karşılıklarını dağıtma konusunda baskı gördüğü Berkshire için büyük bir değişiklik olması dikkat çekti. Berkshire’ın A grubu hisseleri Salı günü, 31 Mart’taki 211.118 dolarlık hisse başına defter değerinin 1.37 katına çıkarak 288.500 dolardan kapandı.

B grubu hisseleri ise yeni politikanın açıklanmasının ardından yapılan sınırlı işlemlerde % 24 artış kaydetti.

Berkshire Hathaway Hisseleri Yeni Politikanın Ardından Nasıl Performans Gösterdi Check Capital Management Inc.’nin Başkanı Steven Check, bunun önemli bir değişiklik olduğunu vurgulayarak Berkshire hisselerinin şirketin 1.5 milyar dolarlık varlığının % 20’sini oluşturduğunu dile getirdi. Ve düşüncesini; “Berkshire’ın çok fazla paraya sahip olduğu bir ortamda, hiçbir şey satın almaması ya da az değer biçilmiş hisseler iyi bir şey” sözleriyle ifade etti.

Öte yandan; Berkshire Hathaway’in hisse geri alım eşiğini Aralık 2012’de 1.1 kattan 1.2 kat defter değerine yükselttiği hatırlatıldı

Warren Buffett 3.4 Milyar Dolar Değerinde Hissesini Bağışladı Nebraska merkezli şirketin hisse geri alım için bu ay 1.3 milyar dolar harcadığı bildirilirken holdingin yeni politikası kapsamında 3 Ağustos’ta ikinci çeyrek sonuçlarını açıklayana kadar geri alım yapmayacağı duyuruldu.

Bunun yanında; geri alımların şirketin nakit ve eşdeğerlerini 20 milyar doların altına düşürmesine izin vermeyeceği söylendi. İlaveten; sıkı bir kelepirci olarak tanınan Buffett’ın holdingine farklı sektörlerden büyük şirketler katmak için uğraştığı vurgulandı. Tüm bunların ötesinde Warren Buffett, yaptığı son dev bağışıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

Nitekim ünlü milyarder, 3.4 milyar dolar değerinde Berkshire Hathaway hissesini hayır kurumlarına bağışladı. 5 ayrı kuruma bağış yapan Buffett’ın yardımından en büyük payı alan kurum ise yakın arkadaşı Bill Gates’in derneği oldu. Dünyanın en zenginlerinden Buffett’ın 2006’dan bu yana yaptığı toplam bağışın miktarı ise 30 milyar doları aştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu