Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Bakır Fiyatları Küresel Piyasa Gündeminden Aldığı Destekle Yükseliyor

Salgının getirdiği ekonomik endişeler yatırımcıları emtiaya yöneltti. Bakır fiyatları artış kaydediyor.
Bakır Fiyatları Küresel Piyasa Gündeminden Aldığı Destekle Yükseliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcıların altına alternatif konumunda gördüğü bakırın 2021 yılında ciddi yükselmesi bekleniyor.  TSİ 14:39’da libre başına 3.77 dolardan işlem gören kırmızı metalin Çarşamba günü yükselişini güçlendirdiği görülüyor.

Küresel piyasalar ABD’den gelecek teşvik paketi için nefesini tutmuşken, değerli metal haftaya yükseliş eğiliminde başlamıştı. Bugün ise yukarı yönlü seyrine devam etti.
Bakır Fiyatları Artış Yaşadı
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Londra Metal Borsası’nda (LME) Ocak’ın ilk haftasında rekor seviyede yükselerek dikkatleri üzerine çekmişti. Halihazırda aynı borsada bu seviyenin 250 dolar aşağısında fiyatlanıyor.

Aralık 2020’de ise bakır fiyatları Shangai Menkul Kıymetler Borsası’nda Ocak vadeli kontratlar 8810 dolar ile son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

Emtia piyasasındaki bu hareketlilik, virüsün yarattığı ekonomik belirsizliğin yatırımcıları güvenli liman arayışına yönlendirmesinden kaynaklandı. Bakıra olan talepte artış olacağı beklentisi dahi bununla birlikte diğer emtiaların da gündemde olmasını sağlamıştı.

2021’e oldukça güçlü başlayan kırmızı emtianın son 1 yıl içindeki performansını gösteren aşağıdaki grafikte, koronavirüsün en yıkıcı etkilerini gösterdiği 2020  Mart – Nisan aylarındaki düşüş dikkat çekiyor.
Bakır Fiyat 1 Yıllık Grafik
Görsel Kaynak: Piyasa.paratic.com

Bugünkü seyrine bakıldığında ise fiyatların 24 saatlik değişiminin %1,26 artıda seyrettiği göze çarpıyor. Önceki gün kapanışı 3,72 dolardan yapmıştı.

Bakır talebinde artışlar olacağına yönelik güçlü tahminler zaman zaman dile getiriliyor.

ICSG Bakır YorumStatista tarafından oluşturulan verilere göre, küresel bakır tüketimi sürekli artıyor ve şu an 25 milyon metrik ton olarak kaydediliyor. Kullanımdaki bu artış ise analistlerin değerli metalde yükselişler öngörmesine neden oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu