Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Güçlü Artan Bakır 4,35 Dolarla 2 Haftanın Zirvesine Dokundu

Bakır, ABD'de süren toparlanmadan aldığı destekle 2 haftanın yükseğini kaydetti.
Güçlü Artan Bakır 4,35 Dolarla 2 Haftanın Zirvesine Dokundu
Son Güncelleme: 
Yorum

10 Mayıs’ta 4,88 dolarla rekor kıran bakır, 21 Haziran’da 4,08 dolara kadar gerilemişti. Bu noktadan sonra kayıplarını telafiye yönelen kırmızı metal, haftanın ilk işlem gününde 4,35 dolara kadar yükseldi.

2 Temmuz’da 4,27 dolardan kapanış yapan ons türü bakır, bugüne 4,31 dolar ile kazançla başladı. Açılışın hemen ardından kazançlarını genişletirken TSİ 09.00’dan sonra 4,35 dolara kadar çıktı. Ardından hafifçe geri çekilse de artıda seyrini sürdürdü.

TSİ 16.08’de yüzde 1,5 kazançla ilerlerken haftalık yüzde 1,15 değer kazandı.
Bakır 5 Temmuz Güçlü Başladı
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Değerli maden bir ayda yüzde 4’le halen ekside dursa da yıllık bazda yüzde 60’lık kayda değer artış gösterdi. Yazım sırasında günün en çok artan emtiaları arasında yer alan bakır, gün içi yükseğiyle 16 Haziran sonrası en güçlü değerini kaydetmiş oldu.

Yükseliş ABD’de devam eden ekonomik toparlanmanın desteklediği daha güçlü talep beklentileriyle desteklendi.

Çünkü dünyanın en büyük ekonomisinde işe alımlarda bir hızlanma oldu. ANZ analistleri bir notta, “ücret artışı, metal piyasaları için kilit bir sektör olan dayanıklı mallara yönelik güçlü talebe yol açma eğiliminde” dedi.

Bu arada daha zayıf dolar da bakır için talebi artırdı. Bugün 92,14 – 92,36 aralığında hareket eden dolar endeksi Cuma günü kaydettiği 92,74 seviyesinden uzaklaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu