Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Avrupa Borsaları AMB’nin “Ekonomi Beklenenden İyi” Yorumuyla Yükseliyor

Eylül ayına güçlü başlayan Avrupalı borsa endekslerinden İspanyol IBEX 35, yüzde 2 üstü yükseldi.
Avrupa Borsaları AMB’nin “Ekonomi Beklenenden İyi” Yorumuyla Yükseliyor

Avrupa’nın önde gelen borsa endeksleri, Eylül’ün ilk gününde güçlü PMI verileri ve Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen açıklamalarla yeşil renkte işlem görüyor.
Dün açıklanan ve yaklaşık 10 yılın yükseğine çıkan enflasyon verilerinin ardından dalgalanan Avrupalı borsa endeksleri, bugün güçlü yükseliyor.

İyimserlik, hem Euro Bölgesi ekonomilerinin beklenti üstü gelen PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verileri hem de Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos’un yorumlarıyla yönlendiriliyor.

IBEX 35 Yükseliş
Kaynak: Marketwatch

ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos yaptığı bir açıklamada Euro Bölgesi ekonomisinin önceden tahmin edilenden daha hızlı büyüdüğünü ve Avrupa Merkez Bankası’nın bunu politika kararlarına dahil edeceğini söyle ifade etti:

“Ekonomi 2021’de beklediğimizden daha iyi performans gösteriyor ve bu önümüzdeki günlerde yayınlanacak projeksiyonlara da yansıyacak. Önümüzdeki günlerde yeni tahminlerimiz olacak ve kararlarımızı buna göre alacağız.”

Alman gösterge endeksi DAX, dün 15,835.09 puanda kapandıktan sonra bugüne 15,958.41 puanla artıda başladı. Fransız CAC 40, 6,687.30 puandaki kapanışı 6,736.44 puanla sürdürdü.

İtalyan göstergesi FTSE MIB, 26,009.29 puandaki kapanışı 26,186.00 puanla açılarak devam ettirdi. İspanyol IBEX 35 8,923.70 puanla yüksek açılış yaptı.

TSİ 12.40’ta Avrupalı emsalleri arasında en güçlü yükselişi kaydeden İspanyol borsa endeksi yüzde 2’ye yakın artıda fiyatlanıyor. Onu yüzde 1’in üzerinde artan İtalyan ve Fransız göstergeleri izliyor. Alman DAX ise yüzde 0,50 civarı kazançla en düşük kazanımı elde ediyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum