Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Asya Piyasaları, Çin’in Gösterge Borç Verme Oranını Değiştirmemesiyle Karıştı

Asya piyasaları, Çin'in gösterge borç verme oranını değiştirmeme kararına tepki gösteren yatırımcılarla karışık seyretti.
Asya Piyasaları, Çin’in Gösterge Borç Verme Oranını Değiştirmemesiyle Karıştı
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünkü işlemlerde Çin’in GSYİH büyümesini fiyatlandıran Asya piyasaları, bugün LPR olarak anılan oranların değiştirilmemesini fiyatlandırdı. Çin’in son 1 yıllık ve 5 yıllık kredi faiz oranları, bugün yapılan açıklamada değiştirilmedi. Reuters anlık anketinin katılımcıları da bu yönde tahmin yürütmüştü. Yine de yatırımcılar bu açıklamaya tepki gösterdiler.

Çin’de şu anda 1 yıllık kredi faiz oranı %3,85’te tutulurken, 5 yıllık oran %4,65 seviyesinde bulunuyor.
Çin LPR'de Değişikliğe Gitmedi
Grafik: Trading Economics

Bu hamle, 6. ayda da gösterge borç verme oranının sabit tutulduğunu gösterdi. Yeni ve ödenmemiş kredilerin çoğu LPR’ye dayanıyor. Ayrıca 5 yıllık oran ipoteklerin fiyatlandırmasını etkiliyor. Faiz kararı, Çin Halk Bankası’nın (PBOC) geçen hafta üst üste altıncı aında orta vadeli borç verme tesisindeki (MLF) borçlanma maliyetlerini değiştirmemesinin ardından geldi.

PBOC için bankacılık sistemindeki uzun vadeli likiditeyi yönetmedeki ana araçlardan biri olan MLF, LPR için bir rehber görevi görmektedir. LPR ise 18 banka tarafından aylık olarak belirlenen bir kredi referans oranıdır. PBOC, Ağustos 2019’da LPR’yi MLF oranına gevşek bir şekilde sabitlemişti.

Yatırımcılar LPR’nin Ekim’de de sabit kalmasına tepki göstererek, bölge hisselerinin karışık seyretmesine neden oldu ve Şanghay Kompozit dalgalı bir seyir izledi.
Şanghay Kompozit LPR Sonrası Dalgalı Seyir
Grafik: Market Watch

Dünkü işlemleri 3312,67 puandan tamamladıktan sonra bugüne 3307,15 puandan düşüşle başlangıç yaptı. Günün en düşük seviyesini 3293,77 puan ile gören endeks, günün ilk yarısında hafif ekside seyretti. Öğlen işlemlerine doğru artışa geçerek, 3321,52 puana kadar yükseldi.

Endeks daha sonra %0,24 oranında artıda seyrederek 3320,55 puanda seyretmeye başladı. Bölgenin diğer göstergesi Shenzhen Komponent ise benzer hareketler kaydederken, daha güçlü bir performans gösterdiği görülüyor. Endeks, %1,08 oranında artıda 13.565,57 puanda seyrediyor.

Japon gösterge Nikkei 225 endeksi ise %0,44 oranında ekside 23.567,04 puandan günün kapanışını gerçekleştirdi.
Nikkei 225 LPR Sonrası Dalgalı Seyir
Grafik: Market Watch

Endeks günün ilk saatlerinde yükseliş kaydettikten sonra tüm gün düşüş eğilimi gösterdi. Dünkü kapanışı 23.671,13 puandan yapan Nikkei 225, bugüne 23.587,87 puandan başlangıç yaptı. Günün en yüksek seviyesini 23.674,87 puan ile görürken, en düşük 23.518,29 puanı kaydetti.

Dünya Borsa Endekslerini Takip Etmek için Tıklayın!

Ülkenin diğer göstergesi Topix endeksi ise %0,75 oranında ekside 1625,74 puandan kapanış gerçekleştirdi. Endeks güne düşüşle başladıktan sonra 1623,28 ve 1636,68 puan aralığında dalgalandı. Endeksin getiri performansları ise genel olarak negatif bölgede yer alıyor.

Güney Koreli Kospi endeksi de dalgalı bir seyir izlerken, günün ikinci yarısında pozitif bölgede hareket etmeye başladı.
Kospi LPR Sonrası Dalgalı Seyir
Grafik: Market Watch

Dünkü işlemleri 2346,74 puandan tamamlayan Kospi endeksi, bugüne düşüşle 2333,56 puandan başlangıç yaptı. İlk yarıda düşüş eğilimi kaydeden endeks, günün en düşüğünü 2322,06 puan ile gördü. İkinci yarıda yükselişe geçerek toparlanan Kospi, kapanışı %0,50 oranında artıda 2358,41 puandan yaptı. Günün en yükseğinden kapanış kaydetti.

Güney Koreli otomobil üreticileri Hyundai ve Kia Motors hisselerinde sert düşüşler gözlendi. Hyundai Motors hisseleri %3,57 oranında gerilerken, Kia Motors hisseleri %2,03 oranında değer kaybetti. Düşüşün nedeni iki şirketin de üçüncü çeyrek kazançlarında yaklaşık 3 milyar dolarlık bir kayıp olarak açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu