Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AstraZeneca Aşısını Durduran Ülkeler Artarken, Hisseler Kazancını Korudu

Son olarak İsveç ve Letonya’nın da eklenmesiyle, AstraZeneca aşısını askıya alan ülke sayısı 10’u geçti. Ancak şirketin hisseleri gün içinde %5’ten fazla yükseldi.
AstraZeneca Aşısını Durduran Ülkeler Artarken, Hisseler Kazancını Korudu
Son Güncelleme: 
Yorum

Romanya, Bulgaristan, Norveç, İtalya, Estonya, Avusturya, Litvanya, Lüksemburg, İrlanda’dan sonra İsveç ve Letonya da AstraZeneca aşısının kullanımını durdurdu.

Avrupa İlaç Dairesi, AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısı uygulanan kişilerde kan pıhtılaşması meydana geldiğini açıklamıştı. Aşı kullanımını askıya alan Avrupa ülke sayısı giderek artarken, ilaç firmasının hisseleri gün boyu pozitif hareket etti.

Londra Borsası’nda işlem gören AstraZeneca PLC (AZN) hisseleri, %3,93 artıda seyrediyor.
AstraZeneca PLC Hisseleri %3,93 Yükselişte
Kaynak: London Stock Exchange

Salı gününe 7.113,2’den başlan hisseler, günün ikinci yarısında yükselişini hızlandırarak 7.279,00 seviyesine çıktı. Gün içi kazancı %5’in üzerine çıkan şirket hisseleri, aşı konusundaki negatif gelişmelere rağmen pozitif seyrini sürdürdü. Yıllık bazda 6.319 – 10.120 arasında hareket ederek, %10,48 oranında artış gösterdi.

Avrupa İlaç Dairesi tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada, aşı konusundaki bilgilerin yeniden inceleceği söylendi. Faydaların risklerden daha yoğun olduğu belirtilirken, yine de ayrıntılı bilimsel değerlendirmeye ihtiyaç olduğu ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü ise birçok ülkenin durdurmasına rağmen AstraZeneca aşısının kullanımına devam edilmesi çağrısında bulundu. Yapılan açıklamada insanların panik yapmaması gerektiği ve şu ana kadar yaşananlarla aşı arasında bir bağlantı tespit edilmediği söylendi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu