Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

AstraZeneca Aşısını Durduran Ülkeler Artarken, Hisseler Kazancını Korudu

Son olarak İsveç ve Letonya’nın da eklenmesiyle, AstraZeneca aşısını askıya alan ülke sayısı 10’u geçti. Ancak şirketin hisseleri gün içinde %5’ten fazla yükseldi.
AstraZeneca Aşısını Durduran Ülkeler Artarken, Hisseler Kazancını Korudu

Romanya, Bulgaristan, Norveç, İtalya, Estonya, Avusturya, Litvanya, Lüksemburg, İrlanda’dan sonra İsveç ve Letonya da AstraZeneca aşısının kullanımını durdurdu.

Avrupa İlaç Dairesi, AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısı uygulanan kişilerde kan pıhtılaşması meydana geldiğini açıklamıştı. Aşı kullanımını askıya alan Avrupa ülke sayısı giderek artarken, ilaç firmasının hisseleri gün boyu pozitif hareket etti.

Londra Borsası’nda işlem gören AstraZeneca PLC (AZN) hisseleri, %3,93 artıda seyrediyor.
AstraZeneca PLC Hisseleri %3,93 Yükselişte
Kaynak: London Stock Exchange

Salı gününe 7.113,2’den başlan hisseler, günün ikinci yarısında yükselişini hızlandırarak 7.279,00 seviyesine çıktı. Gün içi kazancı %5’in üzerine çıkan şirket hisseleri, aşı konusundaki negatif gelişmelere rağmen pozitif seyrini sürdürdü. Yıllık bazda 6.319 – 10.120 arasında hareket ederek, %10,48 oranında artış gösterdi.

Avrupa İlaç Dairesi tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada, aşı konusundaki bilgilerin yeniden inceleceği söylendi. Faydaların risklerden daha yoğun olduğu belirtilirken, yine de ayrıntılı bilimsel değerlendirmeye ihtiyaç olduğu ifade edildi.

Dünya Sağlık Örgütü ise birçok ülkenin durdurmasına rağmen AstraZeneca aşısının kullanımına devam edilmesi çağrısında bulundu. Yapılan açıklamada insanların panik yapmaması gerektiği ve şu ana kadar yaşananlarla aşı arasında bir bağlantı tespit edilmediği söylendi.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum