Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AstraZeneca Hisseleri AB’nin Davaya Hazırlandığı Haberine Tepkisiz Kaldı

AB yetkilileri, Covid-19 aşısının teslimatında yaşanan gecikmeler nedeniyle AstraZeneca’ya yasal işlem başlatabileceğini bildirirken, şirket hisseleri artıda seyrediyor.
AstraZeneca Hisseleri AB’nin Davaya Hazırlandığı Haberine Tepkisiz Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere merkezli ilaç şirketi AstraZeneca’nın Avrupa Birliği ile sorunları bitmek bilmiyor. Daha önce coronavirüs aşısının yan etki olarak kan pıhtılaşması yaptığı iddia edilmişti. Şimdi de aşı teslimatında yaşanan gecikmeden dolayı dava açabileceği ileri sürüldü. Ancak şirket hisseleri bu olumsuz gelişmeden şu an için etkilenmiş görünmüyor.

Londra Borsası’nda işlem gören AstraZeneca hisseleri (AZN), TSİ 15.20 sularında %0,41 primli seyrediyor.
AstraZeneca Hisseleri Pozitif Seyrediyor
Kaynak: Investing

Dünkü işlemleri 7.620’den sonlandıran şirket hisseleri yeni güne 7590’dan başladı. Saat 12.00 civarında 7.726 ile günün en yükseğini kaydetti. Londra Borsası’ndaki hisseler yıllık %6,5 ekside fiyatlanıyor.

Nasdaq Borsası’nda işlem gören hisseler ise açılış öncesi işlemlerde sınırlı yükseliş gösterdi. Dün %1,61 değer kazancıyla 53,11 dolardan kapanan hisseler, an itibarıyla %0,02 artış göstermiş durumda.

Aşı konusundaki gelişmelerden kısaca bahsedecek olursak, AB Komisyonu teslimat konusuna yaşanan gecikmeler nedeniyle, şirket hakkında yasal işlem başlatma mesajını verdi. Açıklamada önemli olanın şirketin daha önce taahhüt ettiği tarihlerde, yeterli dozda aşıyı teslim etmeleri olduğu aktarıldı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, geçen ay yaptığı açıklamada söz konusu gecikmelerin aşılama kampanya hızını düşürdüğünü söylemişti. İlaç firması bu yılın ikinci çeyreğinde, AB’ye 180 milyon doz aşı teslimatı konusunda anlaşma yapmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu