Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ara Seçimler Hem Trump’ın Hem de ABD Borsalarının Kaderini Belirleyecek

Bir süredir nasıl bir sonuç çıkacağı konusunda yorumların yapıldığı ABD ara seçimleri bugün gerçekleşecek. Sonuç hem ABD borsaları hem de Trump açısından büyük önem taşıyor.
Ara Seçimler Hem Trump’ın Hem de ABD Borsalarının Kaderini Belirleyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin gündeminde bugün yaptırımlar dışında önemli bir gelişme bekleniyor. Merakla beklenen ara seçimler bugün yapılacak ve hem Trump’ın hem de borsaların kaderi belirlenecek. Ara seçimler, Donald Trump’ın Başkanlığının son 2 yılının nasıl şekilleneceği konusunda önemli bilgiler vermiş olacak.

Temsilciler Meclisi’ni Demokratların alması beklenirken, Senato’da çoğunluğu Cumhuriyetçilerden oluşması tahminleri güçleniyor.

Seçim Tahminleri GüncelleniyorABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da göreve başladığı yaklaşık 2 yıllık süreçte vergi indirimleri ve iş dünyasını destekleyen politikaları ile ABD borsalarının güçlü performans göstermesine katkıda bulundu. Kasım 2016’dan beri görev yapan Trump sonrasında S&P 500 endeksi yaklaşık olarak yüzde 28 oranında yükseldi.

Yüzde 28’lik oran, diğer ABD Başkanlarının görev yaptığı son 64 yıllık dönemde görülen en iyi performanslardan biri oldu.

Trump Öncesi Dwight Eisenhower BaşarısıBaşkan Dwight Eisenhower’ın görev yaptığı 1952 Kasım – 1954 Kasım döneminde S&P 500 endeksi yüzde 29 oranında yükseliş kaydetmişti. Trump bu orana yaklaşan isimlerden biri oldu.

Reuters haberlerine göre; Demokratların ABD Temsilciler Meclisi’nin kontrolünü ele geçirmesi, borsalarda baskıya neden olabilir.

Demokratlar Temsilciler Meclisi AlabilirDemokratların hem Temsilciler Meclisi’ni hem de Senato’da çoğunluk elde etmesi ise aşağı yönlü sert baskılar yaratabilir. Aksi durumda yani Cumhuriyetçilerin çoğunluğu koruması halinde yeni vergi reformu umudu ile borsalar daha da yükselebilir. Şimdiye kadar kurumsal vergi indirimleri, ABD’li şirketlerin karlılıklarını yüksek oranda destekledi.

Çin ile ticaret savaşları, enflasyon ve artan faizler yatırımcılarda endişeye yol açıp Wall Street’te dönemsel geri çekilmeye yol açsa bile hisse senedi piyasalarında rekorlar devam etti. Vergi indirimleri Apple ve diğer çokuluslu şirketlerin yurt dışından milyarlarca doları ülkeye geri getirmesini sağladı.

Trump’ın vergi reformları ile S&P 500 Information Technology Endeksi (SPLRCT) yüzde 51 oranında yükseliş kaydetti.

Splrct Endeksi Trump Sonrasi SeyirPiyasa beklentilerine bakıldığı zaman, seçimlerden elde edilecek sonucun farklı yorumlandığı dikkat çekiyor. Citi Analist Todd Elmer, “Dolar seçim sonunda diğer para birimleri karşısında düşerse alım yapabilir,” ifadelerini kullandı. Ara seçimler ve dolar hareketi konusunda da bilgi veren Elmer, güçlü tarihi bir ilkişki olmadığına dikkat çekti ve Demokratların Temsilciler Meclisi’nde çoğunluğu kazanmasının dolardaki ralliyi sonlandırmayabileceğini de ifade etti.

Bazı yatırım stratejistleri ise ABD seçimlerinin bitmesiyle birlikte piyasa için bir belirsizlik unsurunun ortadan kalacağını belirtiyorlar.

Abd Borsalari Secim BelirsizligiBu belirsizliklerin ortadan kalkmasının ise volatilitede düşüşe neden olabileceğine dikkat çekiliyor. Wells Fargo analistleri ise yatırımcıların sadece seçim sonucuna dair korku ve spekülasyona dayalı olarak yatırım değişikliği yapmaktan kaçınmaları gerektiğini dile getirdiler. Uzun vadeli yatırım planlarının sürdürülmesi ve Kongre’nin aksiyonlarının beklenmesi gerektiğini de ifade ettiler.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu