Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Apple Hisselerindeki Çöküş, Wall Street’te Görülen 3 Günlük Pozitif Seriyi Bozdu!

Apple hisselerinde ciddi değer kayıpları gözlendi. Düşüş Wall Street teknoloji endekslerinde bir baskı yarattı ve geri çekilmelerin baş rolü olarak tanımlandı.
Apple Hisselerindeki Çöküş, Wall Street’te Görülen 3 Günlük Pozitif Seriyi Bozdu!
Yorum

Apple’ın hisselerindeki büyük düşüş ABD hisse senedi endekslerini kırmızı Cuma’ya çekti, üç işlem gününde elde edilen pozitif gidişat bozuldu. Şirket tatil döneminin hayal kırıklığı yarattığını belirtti. Şirket hissedarları %6.63’lük bir değer kaybı ile 207,48 dolardan haftanın son işlem gününü tamamladı. Günlük bazda 2014 Ocak ayından bu yana en fazla değer kaybı gözlemlendi. 

Çöküş ABD borsalarında gözlemlediğimiz son toparlanmanın kırılganlığının altını çizdi. ABD, Avrupa ve Asya’daki şirketlerin hisselerinden 4.5 trilyondan fazlasının düşüş gösterdiği Ekim ayı kırılmasından sonra S&P 500 endeksi son üç seanslık işlemlerinde %1’den fazla artış gösterdi. Mart ayından bu yana %2.4’lük artış endeksin en iyi hafta sonu performansı olarak incelendi.

Endekslerdeki Düşüşü Başlattı

Apple Hisselerinde Gerileme Tüm Teknoloji Endekslerini BaskıladıCuma günü borsa endekslerine baktığımızda Nasdaq %1.04, S&P 500 %0.63, Dow Jones %0.43 değer kayıpları kaydederken kırmızı Cuma kapanışında sırası ile 7.356,9925.270,832.723,06 puanlık kapanışlar görüldü. Çizilen grafikler bilgi teknolojileri ve teknoloji hisseleri ağırlıklıydı.

Düşüşlerin şirketin piyasa değerini 1 trilyon dolar seviyesinin altına çekmekle ihtimali “endişe verici” şeklinde yorumlandı. Gelişme Ekim ayında diğer teknoloji hisselerinde de paralel kaydedildi. Apple hisselerinin sergilediği kötü performans, Dow Jones endeksinde Cuma günü kaybedilen 109,91 puanlık düşüşün 100 puanına mal oldu.

Yatırımcılar iki noktaya dikkat çekti, şirketin açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosunda kaydedilen gelir tahminlerin aşırı üstünde değildi ve şirketin en çok tanınan üç markası Iphone, Ipad ve Mac için birim satış rakamlarını açıklamayacağını duyurması.

Hisse Senedi Sayısında Değişikliğe Gidilebilir

Apple 1 Trilyon Dolarlık Değerini Korumak için Hisse Sayısında Artışa GidebilirApple’ın mevcut raporlanan hisse sayısı baz alınarak, hisse senetlerinin 207,048 dolar seviyesine gelmesi ile hesaplanan firma değeri 1 trilyon doların altına düşüyor. Şirket menkul kıymet düzenleyicileriyle üç aylık dosyalamada yeni bir hisse sayısı bildirdiğinde bu durum değişebilir.

Apple’ın düşüşleri teknoloji sektörünün geri kalanını baskı altına aldı. Netflix ve Intel %2’den fazla, Alphabet %1’den fazla düşüş kaydederken ve Facebook hisselerindeki geri çekilme %1‘i geçmedi. Netflix ve Alphabet hisse senetleri geçen ay çift haneli düşüşler kaydetmişti.

Yatırımcılar Sakin Kalmalı!

Wall Street Piyasasının Yatırım İçin Uygun Seviyelerde Olmadığı YorumlanıyorWells Fargo Yatırım Enstitüsü’nden Darrell Cronk, “Gelir ve kazanç rakamları iyi olsa da, bu göz kamaştırıcı büyüme rakamlarının çoğu bu çeyrekte beklenen bir gelişmeydi.” dedi. Daha zayıf görünümlü şirketlerin hisselerinde keskin satışların görüldüğünü belirtti.

Cronk haftalar süren gerileme ile meydana gelen fiyat yumuşamasından sonra bile yatırımcıların daha fazla hisse senedi satın almasını önermeye hazır olmadıklarını belirtti. Stokların cazip hale getirilmesi için fiyatların düştüğünü düşünmediğini söyledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu