Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Altın, Dolar ve Euro Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Kıymetli maden altın ile dünyanın en önemli para birimleri olan dolar ve euro arasındaki ilişki hakkında merak edilen bilgilere bu yazıda yer verdik.
Altın, Dolar ve Euro Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Yatırımcıların kuşkusuz ki portföylerinde en çok tercih ettiği ürünler; altın, dolar ve Euro’dur. Birbirinden ayrı tutulmayan bu üçlü sayesinde birikimlerini ciddi anlamda değerlendiren kişiler mevcuttur. Birbirleri arasındaki fiyat ilişkisi de bu enstrümanların portföylerde yer bulmasının en önemli nedenidir. Dengeli ve değişen trende göre portföyün uyarlanması anlamında altın, dolar ve Euro arasındaki ilişki takip edilmektedir.

Birikimlerinizi değerlendirmek için bu üç araçtan birini tercih ediyorsanız yazımın ilerleyen bölümlerinde işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz. Özellikle piyasalarda çoğunluk işlemler dolar üzerinden gerçekleştirildiği için bu konuyu ele almak istedik. Fiyatlarındaki değişimleri takip ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden, bu enstrümanlar arasındaki ilişkiyi nasıl kazanca çevirebileceğinizden bahsedeceğiz.

Altın, dolar ve Euro arasındaki fiyat ilişkisi, birbiri üzerindeki etkilerine dair bilgiler sizlerle:

Altın ile Dolar İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Altın ve dolar arasındaki ilişkisi 1944 yılında Bretton Woods anlaşmasıyla başlamıştır. Bretton Woods sistemiyle birlikte para birimlerinin birbirine dönüşümü mümkün olmuştur. Çünkü 1 ons altın 35 dolara sabitlenmiştir. Birbiriyle ticaret yapacak ülkeler parasını bu eşitlik üzerinden dönüştürebilmiştir. Ancak sistem 1971 yılında altın arzındaki sorun nedeniyle sonlanmıştır. ABD Başkanı Nixon’ın altın taahhüdünü bozması ve sistemi terk etmesiyle birlikte küresel bir karmaşa yaşanmıştır ve sistem çökmüştür.

Bretton Woods sisteminin çöküşüyle birlikte altın ve dolar arasında ters yönlü bir ilişki ortaya çıkmıştır. Günümüz ekonomi dünyasında ise altın ve dolar arasındaki korelasyon yaşanan durumlara göre farklılaşmıştır. Yani dolar yükselirken altının da başka nedenlere bağlı olarak yükseldiği görülmektedir.

Genellikle dolar değer kazandığı zaman altının değer kaybettiği görülür. Jeopolitik riskler, ABD Merkez Bankası’nın faiz kararları, arz-talep ve enflasyon altın fiyatlarını etkileyen en önemli unsurlardır. Dolar ise tarım dışı istihdam ve işsizlik verisi, enflasyon, FED’in faiz kararları ile hareketlilik gösterir.

Bu konuda bir örnek vermek gerekirse; tarım dışı istihdam verisinin iyi geldiğini düşünelim. Dolara olan talep veriyle birlikte artar ve yükseliş gözlenir. Altın normal şartlarda bu durumdan olumsuz etkilenir ve düşüş gösterir. Ancak jeopolitik risklerin artış gösterdiği bir dönemden geçildiğini düşünürsek altın da yükseliş gösterebilir. Burada belirleyici olan durum, hangi olayın daha baskın geldiğidir.

Altın ve Dolar Endeksi İlişkisi
Kaynak: Macrotrends

Altın ile dolar arasındaki ilişki incelenirken dolar endeksine de değinmenin faydası olacaktır. Doların 6 önemli para birimi karşısındaki değerini gösteren dolar endeksinin yükselmesi, doların diğer paralar karşısında güçlenmesi anlamına gelir. Dolayısıyla dolar endeksinin yükseldiği dönemlerde genellikle altına olan talep azalmaktadır. Tersi durumda yani dolar endeksinin gerilediği dönemlerde doların diğer para birimlerine karşı zayıfladığı anlaşılır. Altın ise bu durum karşısında yükseliş gösterebilir.

Gram altın ile dolar kuru arasında ise doğru bir ilişki bulunur. Dolar kurunun arttığı dönemde gram altın da yükseliş gösterir. Dolar kuru düşerken gram altın da düşer.

Gelişen koşullara ve olaylara bağlı olarak daha net bir şekilde yorumlanabilmektedir. Bunun için öncelikle altın fiyatlarını etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ardından dolar trendinin geri çekilmesine ve yükselmesine neden olan etkileri araştırmalısınız. Böylelikle dalgalanmaların yönü hakkında yorumlarda bulunabilirsiniz.

Altın ile Euro İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Sarı metal ile Euro arasındaki fiyat ilişkisi, dolar gibi net bir çizgide değildir. Çünkü ikisinin de çizgisi stabildir. Bu nedenle ne zıt ne de eş yönlü ilerlediklerini söylenebilir. Bu yüzden birikimlerinizi bu ikili üzerinden değerlendirmek istiyorsanız piyasa takiplerinizi, hızlı ve etkili bir şekilde yapmalısınız.

Geçmiş yılların trendine bakıldığında Euro ve altın fiyatları arasındaki ilişkiye dair net bir tablo ortaya konmamaktadır. Her ne kadar Euro ile dolar arasında ters yönlü bir ilişki olmasa da altın ile Euro arasında olumlu veya olumsuz bağ kurmak yanlış olacaktır. Bu nedenle kesinlikle ikisi hakkında bilgilerinizi artırmalısınız.

Euro trendi, stabil olarak hareket etmektedir. Piyasalara ilk sürüldüğü tarihten itibaren fiyat trendi yükseliş eğilimindedir. Bu da yatırımcıların birikimlerini değerlendirmek için Euro yatırımı yapmayı tercih etmelerini sağlamıştır. Aynı şekilde güvenilen liman olarak anılan altından ise vazgeçilmemektedir.

Genellikle yatırımcılar ekonomiye güven duyduklarında, dövizlere taleplerini artırırken; ellerinde bulunan emtiaları satarlar. Bu nedenle de emtia fiyatlarında düşüşler meydana gelir. Aksi durumda ekonomiye güven duyulmadığında ise dövizler bozdurulur ve güvenilir olan emtialara yönelinir. Ekonominin durumunu yorumlayarak, fiyat seviyelerinde meydana gelecek değişimleri tahmin edebilirsiniz. Uygun gördüğünüz fiyat seviyelerinden işlemlerinizi yürüterek, kazanç sağlayabilirsiniz.

Euro ile Dolar İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Yakın zamanda hem ticaret hem de yatırım alanında kullanılmaya başlayan Euro, dolar ile çekişme halindedir. Doların değerinin düşmesi için piyasalara sürülmüştür. Piyasalara giriş yapmasının ardından ABD başta olmak üzere ekonomisi canlı olan ülkelerin dövizlerinin değerlerini etkilemiştir. Fiyat trendinde geri çekilmelerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu durumdan faydalanmak için yatırımcılar; Euro’ya olan taleplerini artırmıştır. O günden bugüne dek bazı zamanlar haricinde aşırı fiyat düşüşüne uğramayan Euro hem yatırım hem de ticaret alanında yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.

Türk yatırımcılarının en çok tercih ettiği para birimleri arasında yer alan Euro ve dolar fiyat arasındaki ilişki, çoğu zaman için ters yönlüdür. Bazı durumlarda eş doğrultuda fiyat hareketleri ilerlemektedir ya da gerilemektedir.

Bu zamanları öngörebilmeniz için uzmanların yorumlarını takip etmenizi, analizlerini incelemenizi tavsiye ederiz. Bu sayede fiyat trendinde yaşanacak olan anlık hassas dalgalanmaları öngörebilirsiniz. Fiyat değişimlerini tahmin etmek için geliştirilen analizlerden ve yardımcı göstergelerden yararlanabilirsiniz. Buna bağlı olarak yatırım yaptığınız piyasanın avantajlarından faydalanarak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Sonuç olarak, finans piyasalarında en çok tercih edilen enstrümanlar arasında bulunan altın, Euro ve dolar arasındaki fiyat ilişkisini inceledik. Genellikle fiyat trendinin eş veya zıt yönlü oluşum içerisinde olduğundan bahsettik. Bu kapsamda istisnai durumların olabileceğini unutmamanız gerektiğini hatırlattık. Çünkü trend eğilimi ne de olsa zıt yönlü diye işleminizi bir anda açıp kapatmamalısınız.

Diğer göstergelere de bakmalısınız. Göstergelerin beklenenin aksi yönde sonuç vermesi, fiyat seviyelerinin de tersi yönde hareket etmesini sağlar. Bu da yatırımcının dikkatsizliği yüzünden birikimlerini kaybetmesine neden olur. Bu yüzden finansal okuryazarlığınızı aracı kurumların eğitimleri ile belli bir seviyeye çıkartmalısınız. Püf noktaları öğrendikten sonra yatırımlarınızı yönetmelisiniz. Böylece daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.