Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Altın, Dolar ve Euro Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Sıklıkla tercih edilen enstrümanlar olan altın, dolar ve Euro arasında ilişkiden yatırım fırsatları elde edebilirsiniz. İşte detaylar...
Altın, Dolar ve Euro Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcıların kuşkusuz ki portföylerinde en çok tercih ettiği ürünler; altın, dolar ve Euro’dur. Birbirinden ayrı tutulmayan bu üçlü sayesinde birikimlerini ciddi anlamda değerlendiren kişiler mevcuttur. İşin sırrını çözerek, yatırımlarını fiyat gelişimlerine göre yönetirler. Bu kapsamda üçlü arasındaki fiyat ilişkisi nedir, nasıl yorumlanır hakkında bilgiler vermek istiyorum.

Birikimlerinizi değerlendirmek için bu üç araçtan birini tercih ediyorsanız yazımın ilerleyen bölümlerinde işinize yarayacak pek çok konuda bilgi sahibi olabilirsiniz. Özellikle piyasalarda çoğunluk işlemler dolar üzerinden gerçekleştirildiği için bu konuyu ele almak istedim. Çünkü sizlerden gelen sorularda yoğunluk bu enstrümanlar üzerinde. Elbette ki hisse senetleri, diğer dövizler ve emtialar hakkında da merak edilenler yok değil. İlerleyen günlerde merak ettiğiniz konular hakkında kaleme alacağım yazılarımı okuyabilirsiniz. Konumuza dönmek gerekirse altın, dolar ve Euro arasındaki fiyat ilişkisinin nasıl yorumlandıklarını tek tek inceleyelim.

Altın ile Dolar Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Altın ile Dolar Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?Kıymetli maden ile dolar arasındaki fiyat ilişkisi biliyorsunuz ki çoğu zaman zıt yönlüdür. Buna neden olan başlıca sebep; ons altın fiyatının dolar üzerinden hesaplanmasıdır. Bu yüzden değerli maden ile dolar çekişme halindedir. (Dolar yatırımı nasıl yapılır, öğrenmek için tıklayın.) Birinin değerinin yükselmesi diğerinin düşmesi anlamına gelmektedir. Fakat bu durum her zaman için geçerli değildir. Çünkü istisnai durumlar da vardır. Bu durumlar gelişen koşullara ve olaylara bağlı olarak daha net bir şekilde yorumlanabilmektedir. Bunun için öncelikle altın fiyatlarını etkileyen faktörler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ardından dolar trendinin geri çekilmesine ve yükselmesine neden olan etkileri araştırmalısınız. Böylelikle dalgalanmaların yönü hakkında yorumlarda bulunabilirsiniz.

Son zamanlarda meydana gelen olaylar, doların değerinin hızla artmasına neden oldu. Donald Trump’ın sürpriz bir şekilde başkan seçilmesi, FED toplantıları sonucunda faiz artımına gideceğine ilişkin kararların alınması, dövizin rekor üzerine rekor kırmasına neden oldu. Altın ise Trump’ın başkan seçilmesinden ve piyasaların esnek bir hale gelmesinden dolayı güç bularak geri çekilen trendinin yükselişe geçmesini sağladı. Bu yükselişler elbette ki kalıcı olmadı. Faiz artırımı beklentisinin güçlenmesiyle tekrar eski seviyelerine gerileyen altın, yatırımcıların talebini kaybetti. Uzmanlar, 2016’ın son günlerinde fiyatlarda yükselişlerin görüleceğini söylese de yatırımcıların umutları tükenmiş gibi görünüyor. Çünkü dolar ile altının trendi çoğu kez zıt yönde ilerliyor.

Altın Fiyatları Düşerken Para Kazandırır mı Sorusunun Cevabını Öğrenmek için Tıklayın!

Altın ile Euro Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Altın ile Euro Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?Sarı metal ile Euro arasındaki fiyat ilişkisi, dolar gibi net bir çizgide değildir. Çünkü ikisinin de çizgisi stabildir. Bu nedenle ne zıt ne de eş yönlü ilerlediklerini söylenebilir. Bu yüzden eğer ki birikimlerinizi bu ikili üzerinden değerlendirmek istiyorsanız piyasa takiplerinizi, hızlı ve etkili bir şekilde yapmalısınız. Geçmiş yılların trendine bakıldığında Euro ve altın fiyatları arasındaki ilişkiye dair net bir tablo ortaya konmamaktadır. Her ne kadar Euro ile dolar arasında ters yönlü bir ilişki olmasa da altın ile Euro arasında olumlu veya olumsuz bağ kurmak yanlış olacaktır. Bu nedenle kesinlikle ikisi hakkında bilgilerinizi artırmalısınız.

Euro fiyatlarının trendi, stabil olarak hareket etmektedir. Piyasalara ilk sürüldüğü tarihten itibaren fiyat trendi yükseliş eğilimindedir. Bu da yatırımcıların birikimlerini değerlendirmek için Euro yatırımı yapmayı tercih etmelerini sağlamıştır. (Euro yatırımı yaparak para kazanmak adlı yazımdan merak ettiğiniz konuları öğrenebilirsiniz.) Aynı şekilde güvenilen liman olarak anılan altından ise vazgeçilmemektedir. Genellikle yatırımcılar ekonomiye güven duyduklarında, dövizlere taleplerini artırırken; ellerinde bulunan emtiaları satarlar. Bu nedenle de emtia fiyatlarında düşüşler meydana gelir. Aksi durumda ekonomiye güven duyulmadığında ise dövizler bozdurulur ve güvenilir olan emtialara yönelinir. Ekonominin durumunu yorumlayarak, fiyat seviyelerinde meydana gelecek değişimleri tahmin edebilirsiniz. Uygun gördüğünüz fiyat seviyelerinden işlemlerinizi yürüterek, kazanç sağlayabilirsiniz.

Euro ile Dolar Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?

Euro ile Dolar Arasındaki Fiyat İlişkisi Nedir? Nasıl Yorumlanır?Yakın zamanda hem ticaret hem de yatırım alanında kullanılmaya başlayan Euro, dolar ile çekişme halindedir. Doların değerinin düşmesi için piyasalara sürülmüştür. Piyasalara giriş yapmasının ardından ABD ve İngiltere başta olmak üzere ekonomisi canlı olan ülkelerin dövizlerinin değerlerini etkilemiştir. Fiyat trendinde geri çekilmelerin yaşanmasına neden olmuştur. Bu durumdan faydalanmak için yatırımcılar; Euro’ya olan taleplerini artırmıştır. O günden bugüne dek bazı zamanlar haricinde aşırı fiyat düşüşüne uğramayan Euro hem yatırım hem de ticaret alanında yoğun bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.

Türk yatırımcılarının en çok tercih ettiği para birimleri arasında yer alan Euro ve dolar fiyat arasındaki ilişki, çoğu zaman için ters yönlüdür. Bazı durumlarda eş doğrultuda fiyat hareketleri ilerlemektedir ya da gerilemektedir. Bu zamanları öngörebilmeniz için uzmanların yorumlarını takip etmenizi, analizlerini incelemenizi tavsiye ederim. Bu sayede fiyat trendinde yaşanacak olan anlık hassas dalgalanmaları öngörebilirsiniz. Fiyat değişimlerini tahmin etmek için geliştirilen analizlerden ve yardımcı göstergelerden yararlanabilirsiniz. Buna bağlı olarak yatırım yaptığınız piyasanın avantajlarından faydalanarak birikimlerinizi değerlendirebilirsiniz.

Sonuç olarak, finans piyasalarında en çok tercih edilen enstrümanlar arasında bulunan altın, Euro ve dolar arasındaki fiyat ilişkisini inceledik. Genellikle fiyat trendinin eş veya zıt yönlü oluşum içerisinde olduğundan bahsettik. Bu kapsamda istisnai durumların olabileceğini unutmamanız gerektiğini hatırlattık. Çünkü trend eğilimi ne de olsa zıt yönlü diye işleminizi bir anda açıp kapatmamalısınız. Diğer göstergelere de bakmalısınız. Göstergelerin beklenenin aksi yönde sonuç vermesi, fiyat seviyelerinin de tersi yönde hareket etmesini sağlar. Bu da yatırımcının dikkatsizliği yüzünden birikimlerini kaybetmesine neden olur. Bu yüzden finansal okuryazarlığınızı aracı kurumların eğitimleri ile belli bir seviyeye çıkartmalısınız. Püf noktaları öğrendikten sonra yatırımlarınızı yönetmelisiniz. Böylece daha etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu