Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Piyasalarında Toparlanma Devam Ederken Powell Yorumları ve Finansallara Bakış

Wall Street'te devam eden toparlanma ve tedirginliği hala süren yatırımcılar ışığında piyasalara bakış;
ABD Piyasalarında Toparlanma Devam Ederken Powell Yorumları ve Finansallara Bakış
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD devlet tahvili getirileri Salı günü, risk hissinin düzeldiğine işaret ederken Hazine Bakanlığı bu haftaki üç ihraç ihalesinin ilkini tamamladığını açıkladı.

10 yıllık Hazine tahvili getirisi %2.717 oldu. (Bir önceki verim seviyesi % 2,715 idi.) 2 yıllık kıymet getirileri ise önceki kapanışına (%2.583) göre primli bir verimde gözlendi (%2.586).

Verim Hazine’nin üç yıl vadeli 38 milyar dolarlık kıymet ihracı ile yükseldi. Mütevazi bir taleple karşılanan açık ihale, bu haftaki üç arzdın ilki idi ve bununla birlikte bu yıl toplam ihraç 78 milyar dolar oldu.

Talebin ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın geçen haftaki bir panelde yaptığı açıklamada, devlet kurucularının tahvil faiz oranlarının belirlenmesinde esnek bir yaklaşım izleyeceğini belirtmesi kaynaklı arttığı, devlet kıymetlerinde gözlenen yılın ilk açık artırmaları ile ılımlı yatırımcı bakışının teyit edildiği yorumlanıyor.

Ilımlı Piyasa Görüntüsüne Karşı Tedirgin Taraftaki Yatırımcılar

Ilımlı Piyasa Görüntüsü Tedirgin Yatırımcıyı Etkilemeye YetmiyorBaşkan Powell’ın yorumları, Fed yetkililerinin Aralık ayında yaptıkları toplantıda hedefledikleri iki oranlı yükseliş planına ulaşma konusundaki kararlılıklarının ekonomik ve finansal daralmadan endişe duyan yatırımcıları sakinleştirdi.

Yatırımcıların Merkez Bankası politikaları ve hedefleri doğrultusunda kullandıkları vadeli döviz fonları CME Group verilerine göre yıl sonuna kadar oranların artırılma ve azaltılması üzerine artışa işaret eden bir ağırlıklı oy gösteriyor. Bu oran Pazartesi günü indirime işaret eden oy ağırlığında idi.

ABD’den Stratejist Dan Heckman, “Yılın Fed’in oranlarını artıracağına inanıyoruz.” dedi ve duyulu hareketlerle öngörünün eski halini kazanmaya dair bir görüntünün varlığından bahsetti. Geçtiğimiz dönemlerde hamleleri ile öngörülebilirliği yüksek olan politika yapıcılar yatırımcılar tarafında olumlu bir reaksiyon buluyordu ve finansallarda beklenen hacim akabinde etkileyici bir risk iştahı mevcut idi.

Diğer tarafta yine de, birçok yatırımcı ekonomik görünümden endişe duymaya devam etmekte. Yüksek volatil hareketlerin yaşandığı son aylarda terste kalınan ve risk varlıklarından serbeste kaçışların sıklaştığı piyasalarda gerçekleşmekte olan toparlanmalar bir grup yatırımcıyı rahatlatmaya yetmiyor.

Hazine’nin üç yıllık dipnotundaki verim bir yıllık getirinin (%2.604) altında, %2.563 olarak gerçekleşti. BMO’dan Sermaye Piyasası faiz oranı stratejisti Benjamin Jeffery’in yatırımcıların “Fed’in faiz oranlarını düşürmesi gerekeceği konusunda üç yıl içinde bazı beklentilere sahip olduğunu” belirtiyor.

New York Borsaları Yükselişe Devam Ediyor

Wall Street endeksleri haftanın ikinci işlem gününü katı yükseliş dizisi oluşturma edasıyla yine değerlenerek kapattı. Çarşamba günü (TSİ 11:00) vadeliler tarafında gerçekleşen tablo %0.20 civarında primlenmeleri gösteriyor. Nasdaq %1.08 primlenme ile 6.897 ve Dow Jones %1.09 artış ile 23.787 puandan günü kapattı.

Salı günü S&P 500 (SPX) endeksi %0.97 kazanım ile 2.574 puandan kapandı. Endeks haftanın ilk işlem gününde de indikatörleri tarafında al bölgesinde grafikler çizerken, 2.571 puanda görülen 200 günlük hareketli ortalamasına paralel seyredildi. SPX bileşenlerinden en fazla kaybı gösteren Pacific Gas & Electric Co. olurken, hisse senedi PCG %7.34 değer kaybı ile 17,56 $ seviyesinde son işlemini aldı. Kazanan tarafta ise %8.73 değerlenme gösteren Union Pacific 150,75 $ fiyatından kaydedildi. 

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu