Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Kıymetlerinde Primlenme Endekslere Paralel İken GOOGL FANG’dan Negatif Ayrıştı

ABD finansallarında geçtiğimiz hafta gözlenen yukarı yönlü sert hareketlere kıyasla, bu hafta daha yumuşak çalışan grafikler dikkat çekti.
ABD Kıymetlerinde Primlenme Endekslere Paralel İken GOOGL FANG’dan Negatif Ayrıştı
Yorum

ABD devlet tahvillerindeli getiri verimi Ocak ayının ikinci haftasına toparlanma gösterse de geniş tablo ele alındığında bir düşüş gözlenmekte. Pazartesi günü yatırımcılar tarafında yeni hizmet sektörü verileri ile ilgili hisse senetlerinin yönlerini üzerine odaklandı.

Pazartesi günü 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi %2.698 olarak gerçekleşirken (Verim Cuma günü %2.661 olarak gözlenmişti), 2 yıllık kıymet getirileri ise %1.06’lık bir artış ile %2.551 verime ulaştı.

Hizmet Sektörü 50 Seviyesinin Üzerinde

Hizmet Sektörü Verilerine BakışArz Yönetimi Enstitüsü tarafından dün yapılan açıklamaya göre sağlık, finans, tarım ve inşaat sektörlerini izleyen imalat dışı faaliyet endeksinin Kasım ayında 60.7’den Aralık’ta 57.6’ya düştü.

The Wall Street Journal tarafından gerçekleşen bir araştırmada ekonomistler 58.4 değerinde bir tahmin bekliyorlardı. Yine de sonuç, hizmet sektöründeki genişlemenin bir göstergesi olarak hala 50’nin üzerinde gerçekleşti. Rapor, geçen haftaki 2008 yılından bu yana üretim faaliyetinde bir ayın en büyük düşüşünü gösteren ISM raporuna göre görece iyi görünüyordu.

Jefferies LLC’den Para Piyasası Ekonomisti Thomas Simons, ekonomik verilerde kıyamet bekleyen ve kasvet barındıran çok fazla endişenin var olduğunu dolayısıyla, bir yatırım senaryosuna göre piyasalar sanki iyi bir duruş işaret ediyor. Yorumcuların analizlerinden çıkan sonuçlara göre beklenenin üzerinde performans gösteren endekslerde tam olarak güven verici bir tablo görülmemesi gelişmeleri baskılayan bir kaynak olarak görülüyor.

Pazartesi Günkü Hareketler Daha Mütevaziydi

Hafta Yumuşak Hareketler ile BaşladıPazartesi günkü mütevazi hamle geçen haftaki bir dalgalanma döneminden sonra geldi. Endeksler hayal kırıklığı yaratan üretim verilerini takiben Perşembe günü sert bir şekilde düştükten sonra, toparlanmalar ile tekrar yukarı yönlerde hareket etti.

Dow Jones %0.42’lik bir primlenme ile 23.531 puandan haftanın ilk gününü kapattı. Güncellenen verisi ile 23.345 puanda gözlediğimiz 100 günlük hareketli ortalamasının yaklaşık olarak 200 puan üzerinde dalgalanırken, 200 günlük h.o.’sunda bulunan 23.720 seviyesinden de 200 puan civarında aşağıda işlem gördü. 

Endeks bileşenlerinden Home Depot (HD) %1.97 ile (177,04 $) haftanın ilk gününde en fazla değerlenen hisse senedi olurken, değer kaybeden 8 hisse senedine öncülük eden ise -%1.30 (46,95 $) ile Coca-Cola (KO) oldu.

Google FANG’lara Ters Orantılı Hareket Etti

Google Hissesi Negatif AyrıştıNasdaq %1.26’lık bir değer artışı kaydetti ve 6.823 puandan fiyatlandı. Endeks üzerinde çalıştırılan 14 günlük RSI ve CCI indikatörlerine göre grafikler al bölgesinde çiziliyor. (Seviyeler sırası ile 66,034-88,2158) S&P 500 endeksi de diğer iki pozitif finansallara paralel %0.70 oranında artış göstererek 2.550 seviyesinde kaydedildi. 

Yakından takip edilen FANG’lardaki görünüme bakıldığında üç hisse senedinde değer kazanımı gözlendi ve bir tanesi ters orantılı hareket ederek değer kaybetti. Facebook 138,05 $ (+%0.07), Amazon 1630 (+%3.44) ve Netflix 315,34 $ (+%5.97) fiyatları ile kaydedilirken Google ters yönde hareket etti ve 1.076 $’dan (-%0.20) işlem gördü. Netflix’in bu sert yükselişi aldığı ödüller ışığında yorumlandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu