Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’de Hisse Senetleri Trump’ın Çin Vergilerini Ertelemesiyle Yükseldi

ABD Başkanı Trump, Çin ürünlerine uygulanacak %5 ek vergi tarifesini iki hafta ertelediğini duyurdu. ABD borsalarındaki hisse senetleri bu gelişme sonrasında yükseldi.
ABD’de Hisse Senetleri Trump’ın Çin Vergilerini Ertelemesiyle Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan geçtiğimiz hafta yapılan açıklamada Ekim ayının başında ticaret görüşmeleri için ABD’li üst düzey temsilcilerle bir araya gelineceği bildirilmişti. Washington’da yapılacak olan görüşmelerin hazırlıkları bu ayın ortasından itibaren başlayacak.

ABD Başkanı Donald Trump ise yaklaşan müzakereler öncesinde iyi niyet göstergesi olarak Çin’e uygulanacak %5 gümrük tarifesini iki hafta ertelediğini duyurdu. ABD borsalarında işlem gören hisse senetleri Trump’ın Çin ürünlerine uygulanacak ek vergileri ertelemesi ile birlikte yükseldi.

Başkan Trump 250 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanan %25 ek gümrük vergisinin %30’a çıkarılmasını iki hafta erteledi.

Trump Vergileri ErtelediTrump Twitter hesabından yaptığı paylaşımda; “Çin Başbakan Yardımcısı Liu He’nin talebi ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin 70. Yıl dönümüne istinaden üzerine iyi niyet göstergesi olarak 250 milyar dolarlık Çin ürününe uygulanacak tarife (%25’ten %30’a) 1 Ekim’den 15 Ekim’e erteleme kararını aldık.” açıklamasında bulundu.

Çin’in ticaret görüşmelerinden önce iyi niyet göstergesi olarak ABD’den tarım ürünü ithal etmeyi değerlendirdiği öğrenildi.

Tarım ÜrünleriÇin Halk Cumhuriyet Ticaret Bakanlığı, Çarşamba günü yayımladığı listede ek gümrük vergisinden muaf tutulacak ABD ürünlerini açıkladı. 17 Eylül’den itibaren başlayacak olan muafiyet listesinde domuz eti, mısır ve soya fasulyesi yer almıyor.

Çin Ağustos ayında ABD’den tarım ürünleri almayı durdurmuştu. Ancak dün yayımlanan listede söz konusu ürünlerin bulunmaması bunların ithalatına izin vermeyi değerlendirdiklerinin göstergesi oldu.

ABD’deki endeksler Trump’ın açıklamaları ve karşılıklı olarak zeytin dalının uzatılmasıyla hafif yükseldi.

ABD’deki Endeksler YükseldiDow Jones Endeksi kapanışı %0,85 artıda 27.137 puandan yaptı. Bu seviye aynı zamanda günün en yükseği olarak kaydedildi. S&P 500 Endeksi %0,72 artışla 3.000,93 puan ile Temmuz ayından bu yanaki en yüksek seviyeyi gördü. Endeksi yukarı çeken ana hisseler teknoloji ve sağlık oldu.

Nasdaq Endeksi ise %1,06 oranında artış göstererek 8.169,68 puandan kapandı ABD’de üretici fiyat endeksi (ÜFE) Ağustos ayında %0,1 oranında artış gösterdi. Ekonomistlerin beklentisi aylık bazda değişim olmaması yönündeydi. Aynı şekilde Asya endeksleri de ticaret savaşında olumlu gelişmelerin etkisiyle yükseldi. Topix Endeksi %0,7, Hang Seng Endeksi %0,5 ve Şangay Bileşik Endeksi %0,3 oranında değer kazandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu