Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD Hazine Kıymetleri, Powell Tutumu ve Dünya Borsalarındaki Hareketler!

Dünya genelinde değer kaybeden borsa endekslerindeki hareketlere bakış, verimi artan ABD Hazine tahvillerinin incelenmesi ve diğer finansal detaylar.
ABD Hazine Kıymetleri, Powell Tutumu ve Dünya Borsalarındaki Hareketler!
Yorum

Salı günü ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’in, milletvekillerine FED’in ekonomik büyüme yolunu değerlendirdiğini ve faiz oranlarını yükseltmek için “acele etmediğini” açıklamıştı.

10 yıllık ABD Hazine kıymetlerindeki verim %0.74 yükseliş ile %2.655 seviyesine ulaştı. Kıymetlerin verimi 2018 yılı Kasım ayının başlarında %3.239 seviyesinde idi ve bu noktadan düşüşe başlamıştı. 

Yeni yılın Ocak ayında %2.552 seviyesine kadar geri çekilme gösteren 10 yıllık kıymet verimi bu seviyeden tekrar bir yükseliş grafiği çizmişti. Ocak başı geri çekilmesinden sonra (en son) %2.788 üst bant ile %2.633 alt bant arasında dalgalanan grafikler çizen kıymet verimi yatay bir seyirde hareket halinde.

Jerome Powell Tutumu ve Yansımalar

Jerome Powell Tutumu Ve Piyasa ReaksiyonlariBaşkan Jerome Powell, FED yetkililerinin daha yavaş bir küresel büyüme ve finansal piyasa türbülansının ABD ekonomisi üzerindeki etkisini değerlendirdiğini belirttikten sonra tahvil fiyatlarının yükselmesiyle birlikte düşen verimler, bugün toparlanma gösterdi. Başkan ayrıca zayıf küresel ekonomik momentumun ve büyümeyi daha az destekleyen finansal koşulların, sessiz enflasyon baskıları ile birlikte gelecekteki politika değişiklikleri konusunda daha sabırlı bir yaklaşım benimseme garantisi vermişti.

Fed yetkilileri Aralık ayında yaptıkları toplantıda, geçen yılın en son Aralık ayında dört kez artış yaptıktan sonra bu yıl iki faiz oranı artışı öngörüyorlardı. Piyasalar yıl sonunda giderek daha değişken hale geldikçe, politika yapıcılar yaklaşımlarını yeniden gözden geçirdi ve o zamandan beri daha fazla artışın beklediğine işaret etti. Yetkililer, para politikası üzerinde kesinleşme normlarıyla daha yakından hizalama hedeflerine ulaşmak için daha sabırlı bir yaklaşım benimsenmesi ABD, Avrupa ve Çin’de büyümenin yavaşladığına dair işaretlerle çakıştı.

FED Fonları ve Hindistan Pakistan Temasları

Fed Fon Ve Hindisyan Pakistan TemasEdward Al-Hussainy (Columbia Threadneedle Investments), “Küresel çapta büyüme cephesinde giderek daha fazla veri alıyoruz.” derken; Bu noktada faiz oranlarında bir artış olasılığı düşük olsa da, ABD ekonomisinin yıl içinde daha fazla büyümesinin muhtemel olabileceğini ifade etti.

Yatırımcıların merkez bankası faiz oranı politikası doğrultusunda öngörüleri ile yatırım amaçlı kullandıkları federal fon vadelileri, yetkililerin bu yılki oranlarını artırma ihtimalinin %2 olduğunu, yıl sonunda ise %21’lik bir ihtimalde düşüreceklerini gösteriyor. CME Group verilerine göre, bir ay önce artış beklentisi %30 idi ve güncel öngörüde %4 düşüş gösterdi.

Hindistan ve Pakistan arasında şiddetli bir çatışma yaşanması, küresel hisse senetlerinde Çarşamba günü bir zayıflığa neden oldu. Federal Reserve Başkanı Jerome Powell’ın, faiz oranı değişikliklerine bekle ve gör yaklaşımı, piyasadaki hareketi beklenen ölçüde artırmadığı gözlendi.

Dünya Endeksleri ve BIST Hareketleri

Fed Fon Ve Hindisyan Pakistan TemasStoxx Europe 600 orta sabah ticaretinde %0.5 oranında değer kaybı ile işlem gerçekleştirirken, endeks an itibarıyla %0.28’lik bir düşüşte. Asya’da büyük endeksler, Pakistan ordusunun tartışmalı Keşmir bölgesi üzerindeki hava sahasına giren ve bir Hint pilotunu tutukladığı iki Hint uçağını düşürdüğünü bildiren raporun ardından, önceki günlerde görülen olumlu eğilimi artırdı.

Avrupa tarafındaki endekslerin genelinde bugün satıcılı pazarlar hakimdi. CAC 40 %0.15, DAX %0.32 ve FTSE 100 ise %0.66 değer kaybetti. Sabah hareketinde vadeli tarafın Wall Street spot endekslerindeki açılışa dair negatif sinyaller az önce teyit edilirken, açılışlar satıcılı gerçekleşti. Dow Jones %0.17, S&P 500 %0.18 ve Nasdaq %0.20’lik düşüşler ile Çarşamba’nın ilk işlemlerine başladı.

Borsa İstanbul 100 endeksi hafta ortasında kazanımlarını iade ediyor. Küresel satış dalgası sinyallerine paralel hareket eden endeks bugünkü hareketini negatif bölgede %0.70 civarındaki değer kaybı ile gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 104.280 puan seviyesinde grafiklerin gözlenmesi 104.000 psikolojik desteğini gün yüzüne çıkarsa da yatırımcı tarafında yukarı yönlü beklenti hala varlığını koruyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu