Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İşsizlik Maaşı Başvurularındaki İyimserliğin Ardından ABD Endeksleri Geriledi

ABD işsizlik maaşı başvurularının iyimserliğiyle güne pozitif başlayan endekslerin çoğu ilk işlemlerde eksiye yöneldi.
İşsizlik Maaşı Başvurularındaki İyimserliğin Ardından ABD Endeksleri Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı verilerine göre 11 Nisan haftasında işsizlik maaşı başvurusu 5 milyon 245 bin oldu. Piyasanın beklentisi en az 5,5 milyon başvuru olması yönündeydi. Ülkede bir önceki hafta 6,6 milyon ile rekor kıran işsizlik maaşı başvurusu böylelikle bir ay içinde toplamda 21 milyonu geçti.

Bakanlık Sekreteri Eugene Scalia, açıklanan verilerin koronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemlerin bir yansıması olduğunu söyledi.

ABD İşsizlik Maaşı Başvuruları
Kaynak: ABD Çalışma Bakanlığı

ABD Başkanı Trump’ın bu zorlu dönemde ekonomiyi desteklemek için her türlü fedakarlığı yaptığını söyleyen Scalia, bakanlığın da işsizlik maaşı talebinde bulunan tüm Amerikalılara destek olmaya devam ettiğini aktardı.

ABD işsizlik maaşı başvurularının görece daha az gelmesi New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören endekslerin güne yükselişle başlamasını sağladı. Ancak açılışın hemen ardından yön yeniden tersine döndü.

Standard&Poor’s 500 Endeksi 2.799,34 puandan açıldıktan sonra her iki yönlü seyir gösterdi.
Standard&Poor’s 500 Endeksi
Kaynak: Bloomberg

Endeksin önceki kapanış seviyesi 2,783.36 puan olmuştu. İşsizlik maaşı başvurularının tahminlerden sınırlı da olsa düşük gelmesi piyasalarda kısa süreli pozitif hava yarattı.

Ancak açılışın ardından yön değiştirerek düşüşe geçti. TSİ 17:20’de %0,38 ekside 2,772,73 puandan işlem görüyor. 500 önemli ABD’li şirketin hisselerinin işlem gördüğü S&P 500 Endeksi son bir yıl içerisinde %4,26 oranında değer kaybetti.

23,543.04 puandan açılan Dow Jones Industrial Endeksi kaybını %1’in üzerine taşıdı.
Dow Jones Industrial Endeksi
Kaynak: Bloomberg

Çarşamba günü 23,504.35 puandan kapanış yapan Dow Jones Endeksi, yeni güne yükselişle 23,543.04 puandan başladı. Ancak hemen ardından düşüş gösterip, 23.215,39 puana indi. Şu dakikalarda %0,82 ekside 23.312,73 puandan işlem görüyor. Analistler, borsa yatırımcısının her hafta açıklanan işsizlik maaşı başvurularını yakından takip ettiğini belirtiyor.

Nasdaq Composite Endeksi diğerlerine ters yönde hareket ederek, yükselişe geçmiş durumda.
Nasdaq Composite Endeksi
Kaynak: Bloomberg

Dün 8,393.18 puandan kapanan endeks, işsizlik maaşı başvurularının yarattığı iyimserlikle güne artıda başladı. 8,479.11 puandan açıldıktan sonra 8,493.45’e kadar çıktı. Şu dakilarda ise %0,68 artıda 8,449.96 puandan işlem görüyor.

Morgan Stanley ekonomistlerinden Jan Kozak, önümüzdeki haftalarda işsizlik sigortası başvurularının 25 milyonu aşmasını bekliyor.
ABD İşsizlik 50 Yılın En düşüğünden Sıçradı
Kaynak: Yahoo Finance

Jan Kocak, ABD Başkanı Donald Trump’ın dediği gibi vaka sayısında zirvenin görüldüğü varsayılsa bile ülkede işsizliğin devam edeceğini öngörüyor. Borsalar işsizlik maaşı başvurusunun çok fazla artmamasıyla yükselişle açılsa da şirket kar rakamlarının zayıf gelmesi düşüşü tetikleyen en önemli faktör oldu.

Hayal kırıklığı yaşatan şirket bilançolarının ardından genel olarak enerji, bankacılık ve hava yolu şirketlerinin hisselerinde düşüş oldu. VIX Korku Endeksi %2’ye yakın artış göstererek 41,92 seviyesine yükseldi.

VIX Korku Endeksi
Kaynak: Cboe.com

Rönesans Makro Araştırmaları ekonomi başkanı Neil Dutta, ekonominin Mayıs ayında açılması için öncelikle birkaç koşulun yerine getirilmesi gerektiğini söyledi. Bunlar arasında öncelikle salgının kontrol altına alınması ve sağlık sisteminin mevcut duruma yetebilmesi yer alıyor.

Sonrasında ölüm eğrisinin düzleşmesi ve son olarak test sayısının artırılması gerektiğini sıralıyor. İlk iki koşulun yerine getirilmesi adına iyimser olduğunu belirten, Dutta, test kapasitesi açısından ABD’yi yeterli bulmuyor. Haftada en az 1 milyon testin yapılması gerektiğini ifade ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu