Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İstihdam Raporunun Ardından 10 Yıllık ABD Tahvil Getirisi %1,626’ya Yükseldi

ABD'de Şubat ayı istihdamı beklentilerin üzerinde gerçekleşirken 10 yıllık ABD tahvil getirisi %1,626 ile yılın en yükseğini gördü.
İstihdam Raporunun Ardından 10 Yıllık ABD Tahvil Getirisi %1,626’ya Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de 10 yıllık hazine getirisi, Şubat ayı istihdamının beklentileri aşmasıyla güçlü yükseldi. 10 yıllık tahvilin getirisi gün içi en yüksek seviyeyi %1,626 ile görürken, TSİ 16.40’ta %1,617’de seyretmeye başladı.

ABD tarım dışı istihdamı beklentilerin 2 katından fazla artarken, 379 bin yeni iş eklediği görüldü. Beklentiler ise 182 bin yeni iş eklenmesi yönündeydi. İşsizlik oranı ise %6,2 olarak açıklandı.

İstihdam raporunun ardından 10 yıllıkların getirisinde yılın en yüksek seviyesi kaydedildi.
ABD 10 Yıllık Tahvil Getirisi %1,626
Grafik: MarketWatch

Gösterge tahvil getirisi, 2020’yi %1 seviyesinin altından sonlandırmıştı. Son aylarda hızlı yükselişiyle piyasalara yön veren gösterge, geçen hafta bir yıldan uzun süre sonra ilk kez %1,5’i aşmıştı. 30 yıllık tahvilin getirisi ise %2,34 seviyesine yükseldi. Tahvil getirileri, fiyatlarla ters yönde hareket eder.

Tahvil getirileri, aşılama programının etkisiyle ekonomide giderek artan iyimserlik sonucunda yükseliyor. Güçlü ekonomik büyüme beklentisi ve enflasyonla ilgili endişelerin artması tahvil fiyatlarını aşağı çekiyor.

Hazine getirilerindeki artış ise Federal Rezerv’in güvercin duruşunu hafifletmesini sağlayacağı yorumlarını beraberinde getirdi. Ancak FED henüz yönü değiştirmeye istekli görünmüyor. Özellikle Başkan Jerome Powell’ın ekonomi toparlanırken enflasyonun yükselmesini beklediğini söylemesi tahvil getirisini %1,55’e yükseltmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu