Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Yükselen Çelik Hisseleri Tedarikçi Anlaşmasının Askıya Alınmasını Negatif Fiyatladı

Yükselen Çelik hisseleri, Cuma günü ilk yarıda %2’ye yakın değer kaybetti. Yatırımcılar tedarikçi firmayla yapılan anlaşmanın geçici olarak durdurulmasını değerlendiriyor.
Yükselen Çelik Hisseleri Tedarikçi Anlaşmasının Askıya Alınmasını Negatif Fiyatladı
Son Güncelleme: 
Yorum

Yükselen Çelik A.Ş. Perşembe günü akşam daha önce yapılan bir tedarik anlaşmasının askıya alındığını bildirdi. Şirket hisseleri bu gelişme ile güne düşüşle başladı. Ardından kayıplarını genişletti.

Yükselen Çelik hisseleri (YKSLN) saat 12.00 sularında %1,44 ekside işlem görüyor.
Yükselen Çelik Hisseleri %1,44 Ekside
Kaynak: Paratic Piyasalar

Şirket hisseleri son kapanışını 5,54 liradan yaptıktan sonra, bu sabah 5,52 seviyesinden açıldı. İşlemlerin başlamasıyla birlikte 5,42’ye kadar geriledi. Sonrasında negatif yatayda hareket etti. Öğle ortasına doğru ise 5,46 liradan işlem gördü.

Deniz Yatırım, dün duyurulan gelişmenin hisseler üzerinde nötr etki yaratacağı öngörüsünü paylaştı. Kamuyu Aydınlatma Platformu üzerinden yapılan açıklamada tedarikçilerinden olan MKEK (Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu) ile 2020 yılında yapılan işbirliği anlaşmasının askıya alındığı bildirildi.

2021 yılında güncellenen anlaşmanın geçici süreyle askıya alınmasının MKEK’nin içsel dinamiklerine ve kendi iç organizasyonunda yaşanan değişikliğe bağlı olarak gerçekleştiği söylendi.

Şirkete sıvı çelikten dövülmüş çelik temini sunan anlaşma, son güncelleme kapsamında minimum 4.000.000 TL – 8.000.000 TL teminat mektubu ve minimum 2.000 ton – 3.000 ton alım taahhüdü içeriyordu.

Yükselen Çelik’in anlaşmaya uyduğu ancak tedarikçi firmanın sipariş edilen hammaddenin yarıdan fazlasını teslim edebildiği açıklandı. Anlaşmanın askıya alınmasının tedarik zincirinde sorun yaratmayacağı söylense de hisseler bugünkü işlemlerde %2’ye yakın değer kaybetti.

Haftalık bazda 5,30 – 5,74 arasında hareket ederek %1,48, aylık 5,18 – 5,78 arasında hareket ederek %4,38 oranında yükseldi. Yıllık bazda yatırımcısına %11 oranında getiri sunan hisseler, en yükseği 6,62 lira olarak kaydetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu