Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Wall Street’in %70’i Trump’ın 2020’de Yeniden Seçileceğini Düşünüyor! Tek Rakip Joe Biden

Wall Street içindekileri kapsayan yeni bir anket, büyük çoğunluğun Trump’ın 2020’de yeniden seçilmesini beklediğini gösterdi. Detaylar aşağıda;
Wall Street’in %70’i Trump’ın 2020’de Yeniden Seçileceğini Düşünüyor! Tek Rakip Joe Biden
Yorum

Wall Street içindekileri kapsayan yeni bir anket, büyük çoğunluğun Trump’ın 2020’de yeniden seçilmesini beklediğini gösterdi. Joe Biden Beyaz Saray için mümkün olan en borsa dostu Demokrat aday olarak düşünülürken, ankete katılanların yüzde 70’inden fazlası küresel yatırım bankası RBC Capital Markets’e Trump’ın yeniden seçilmesini beklediklerini aktardı.

RBC’nin ABD hisse senedi stratejisi başkanı Lori Calvasina müşterilerine gönderdiği notta; “Çoğu Trump’ın 2020’de kazanmasını bekliyor ancak olay etrafında hala biraz gerginlik var. Mart 2019 anketimize katılanların yüzde 67’si Joe Biden’ı Beyaz Saray için borsa tarafından en kabul edilebilir aday olarak görüyor. Başka hiçbir aday, kayda değer bir oy alamadı.” dedi.

Anketin Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in raporunu Adalet Bakanlığı’na teslim ettikten sonra yapıldığı ve 141 hisse odaklı kurumsal yatırımcının yoklandığı belirtildi.

RBC Anketi Wall Street’in %70’i Trump’ın 2020’de Yeniden Seçileceğini DüşünüyorSonuçta başkanlık seçimlerinin, başkanın ofiste neyi öncelikleri arasına alacağı göz önüne alındığında yatırımcılar, dolayısıyla da finansal piyasalar için önemli olduğu biliniyordu. Örneğin Dow Jones Endüstri Ortalaması, Trump 2016’da başkan seçildiğinde iki gün içinde 450 puandan fazla yükselmiş ve yatırımcıların gelecekteki kurumlar vergisi reformu ve büyük harcamalarla ilgili güveninin artmasıyla yıl sonuna doğru yaklaşık yüzde 8 yükselmişti.

Tabii bu Demokrat bir adayın 2020’de başkan seçilmesinin hisse senedi piyasasını düşüreceği anlamına gelmiyordu.

RBC Anketi Wall Street’in İkinci Kabul Edilebilir Başkan Adayı Joe Biden Lori Calvasina yatırımcıların yüzde 40’ının halihazırda seçim beklentisi nedeniyle ya da bunu yapmayı planladıklarını söyleyerek portföylerinde değişiklik yaptıklarını da kaydetti. Ayrıca borsa stratejisti, Biden’in adaylığını ilan etmemesi veya oylama verilerinin Demokrat adaylığın kazanamayacağını ileri sürmesi durumunda bunun diğer yarışmacıların iş karşıtı politikaları nedeniyle piyasada baskı yaratabileceğini dile getirdi.

2020 Demokrat başkanlık adaylığı için yapılan erken anketlerin Joe Biden’i tercih ettiğini belirten stratejist, Bernie Sanders’ın 7 puan farkla ikinci sırada yer aldığını söyledi. Senatör Elizabeth Warren’ın ise çoğunluk tarafından borsa için en az kabul edilebilir Demokrat aday olarak görüldüğünü aktardı.

Ne var ki Wall Street’in beklentileri, her zaman ne olacağına dair iyi bir gösterge değildi. 2016 seçimleri sırasında yapılan bir anket, katılımcıların yüzde 80’inin Hillary Clinton’ın başkanlık seçimlerini kazanacağını öngörürken yalnızca yüzde 13’ü Trump için oy vermişti. O sırada Wall Street ekonomistleri de Cumhuriyetçi John Kasich’in politikalarının ekonomi ve borsa için en iyisi olduğunu düşünürken parti adaylığını Trump’a karşı kaybetmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu