Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Uluslararası Piyasalarda Hisse Senetleri Karışık Seyrederken, ABD Tahvilleri Geriledi

Piyasalar kısmi ticaret anlaşmasını yeterli bulmazken, küresel hisse senetleri karışık seyretti. ABD Hazine tahvil faizlerinde ise düşüş oldu.
Uluslararası Piyasalarda Hisse Senetleri Karışık Seyrederken, ABD Tahvilleri Geriledi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’de şirketler üçüncü çeyreğe ilişkin finansal sonuçlarını açıklamaya devam ederken, gelen rakamların yukarı yönde destek vermemesi sebebiyle hisse senetlerinde satışlar görüldü. Asya hisse senetleri de ABD hisselerinde görülen düşüşün etkisiyle geriledi. Piyasalar ticaret görüşmesine ilişkin gelişmeleri, FED açıklamalarını ve şirket bilançolarını izliyor.

Dow Jones Endeksi %0,084 düşüş göstererek 27.001,98 puana kadar geriledi.

ABD Borsaları KarışıkGün içi en yüksek 2.997,54 puanı gören S&P 500 Endeksi, kapanışı %0,20 kayıpla 2.989,69 puandan yaptı. 8.146,15 puana kadar yükselen Nasdaq Endeksi ise %0,30 düşüş göstererek 8.124,18 puana indi.

Geçen hafta ABD ile Çin düzey yetkilileri ticaret görüşmelerini yapmak için bir araya gelmişti. Kısmi anlaşma yapılan görüşmelerin ardından Çin, ABD’den tarım ürünü satın almak istediğini, fakat daha fazla alım için ABD’nin tarife artışlarından vazgeçmesi gerektiğini belirtti.

Bunun yanında ABD Kongresi’nin Hong Kong’un özel ticaret statüsünü korumak için Pekin’den özerk olup olmadığını belirleyecek gözden geçirme yasasını onaylamaması gerektiğini vurguladı. Çin, ABD’nin söz konusu yasayı onaylaması halinde misillemede bulunacağını ifade etti.

Piyasalar ticaret gelişmelerini yakından izlerken bir yandan da ABD’den gelen şirket bilançoları ve makro veriler hisseler üzerinde satışa sebep oluyor.

Ticaret Gelişmeleri EtkisiABD’de perakende satışlar yedi aydır ilk defa düşüş gösterirken bu gelişme tüketici harcamalarında yavaşlama olduğunu gösterdi. Satışlar Eylül ayında %0,3 oranında düşüş gösterdi. Öte yandan ekonomistlerin beklentisi %0,3 oranında artış olması yönündeydi.

Söz konusu dönemde otomobil hariç satışlarda %0,1 oranında düşüş olurken beklenti %0,2 artış idi. Eylül’de %0,3 düşen erken de satışta 2018 yılının aynı ayında %4,1 oranında artış gerçekleştirmişti.

Asya piyasaları da ABD hisselerindeki düşüşün etkisiyle karışık bir seyir izledi. Tokyo ve Sydney’dekiler hafif düşüş gösterirken Hong Kong’daki yükseldi. Japonya’nın Topix Endeksi %0,40 azalarak 1.624,97 puana, Şangay Bileşik Endeksi %0,17 düşüşle 2.973,66 puana geriledi.

Hong Kong’da Hang Seng Endeksi %0,44’lük artış göstererek 26.780,82 puana yükseldi. Güney Kore Kospi Endeksi de %0,38’lik değer kaybı göstererek 2.075,01 puana indi.

CLS Investments LLC Baş Yatırım Stratejisti Marc Pfeffer, ticaret savaşında kesin çözüm olmadan piyasanın endişesinden kurtulmayacağını söyledi.

Piyasalar EndişeliABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, geçen Cuma yaptığı açıklamada 15 Ekim’de yürürlüğe girecek Çin tarifelerinin askıya alınacağını söylemişti. İki ülke arasında kısmi anlaşmaya varıldığı bildirildi. Trump Oval Ofis’te gazetecilere yaptığı açıklamada anlaşmanın birincisi imzalandıktan sonra ikincisi için de çalışmalara başlanacağını söyledi.

Marc Pfeffer, geçici anlaşmanın piyasanın endişesini ortadan kaldırmaya yetmediğini, kesin çözüm içeren bir anlaşma olmadan da kötümserliğin devam edeceğini aktardı. Küresel piyasalarda hisse senetleri Perşembe günü karışık bir seyir izlerken, ABD Hazine tahvil faizleri geriledi.

Bu arada dün açıklanan FED Bej Kitap raporunda ABD’li işletmelerin ekonomik görünümüne ilişkin beklentileri düşürüldü. 7 Ekim sonrasında hazırlanan rapora göre ülkedeki imalat sektörü yavaşladı, ticaret geriliminin etkisi küresel büyümedeki baskılarını sürdürmeye devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu