Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Twitter Hisseleri, 3Ç19 Kazançlarındaki Başarısızlığı ile Yüzde 20 Düştü

Twitter, 3. çeyrek kazançlarında alt ve üst sıraları kaçırırken, hisse senetlerinin yüzde 20 düşmesine neden oldu.
Twitter Hisseleri, 3Ç19 Kazançlarındaki Başarısızlığı ile Yüzde 20 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Twitter, 2019 yılının üçüncü çeyreğine ilişkin kazanç raporunda başarısız olurken, hisse senetlerinde büyük bir düşüş gözlendi. Refinitiv fikir birliği tahminlerine göre hisse başına 20 sent kazanç elde etmesi beklenirken, 17 sentlik bir sonuçla karşılaşıldı. Gelir ise 874 milyon dolar düzeyinde tahmin edilirken, 823,7 milyon dolar oldu.

Twitter’ın para kazanılabilir günlük aktif kullanıcı sayısı ise 145 milyon olarak açıklandı. Hisseleri, şirketin reklam ve gelirlerinde Wall Street’in tahminlerinin üst ve alt sınırlarını kaçırmasıyla yüzde 20 oranında düşüş kaydetti.

Şirket, Temmuz ve Ağustos aylarında ürün sorunları ve beklenenden daha düşük reklam hacimleri dahil olmak üzere gelir açığı arttı. Hissedar mektubunda, “Üçüncü çeyrekte, eski Mobil Uygulama Promosyonu (MAP) ürünümüzü temelde etkileyen, reklamları hedefleme, verileri ölçüm ve reklam ortaklarıyla paylaşma yeteneğimizi etkileyen hatalar tespit ettik ve bunları düzeltmeye başladık,” dediler.

Açıklamanın devamında, “Bazı kişiselleştirme ve veri ayarlarının beklendiği gibi çalışmadığını da keşfettik. Toplamda, bu sorunların yıllık bazda gelir artışını 3. çeyrekte 3 veya daha fazla puan azalttığına inanıyoruz,” ifadelerine yer verdiler.

Para Kazanılan Günlük Aktif Kullanıcı Sayısında Artış

Para Kazanılan Günlük Aktif Kullanıcı Sayısında ArtışGeçen çeyrekte Twitter, aylık olarak aktif kullanıcıları raporlamaktan kaçındı ve platformda reklam gösterilen günlük aktif kullanıcıları ölçmek için yeni parasallaştırılabilir günlük aktif kullanıcılar (mDAU) olarak yeni bir büyüme metriğine geçti.

Twitter’ın üçüncü çeyrek için bildirdiği 145 milyon mDAU, şirketin 139 milyon mDAU bildirdiği ikinci çeyreğe göre yüzde 4 artışa işaret etti. Yıllık bazda ise yüzde 17 artış olduğu bildirildi.

“Paraya çevrilebilir” üstünlük açısından incelendiğinde ise Twitter’ın mDAU’larının sırasıyla günlük 203 milyon ve 1,59 milyar aktif kullanıcısı olan Snapchat ve Facebook gibi sosyal medya rakiplerinin toplam mDAU’larının gerisinde kalıyor.

Twitter CFO’su Ned Segal, “Zorluklarına rağmen bu çeyrek, uzun vadeli büyümeyi teşvik etmek için yatırım yapma stratejimizi doğrulamaktadır. Gelişmiş gelirli ürünler sunmak için daha fazla çalışmaya devam edeceğiz. mDAU’da devam eden büyümeyi hızlandırmak için sağlık ile ilgili reklam ürünlerimize ve yatırımlarımıza öncelik vermeye devam edeceğiz,” dedi.

Twitter’ın üç aylık harcamaları üçüncü dönemde yüzde 17 artarak; satış, pazarlama, araştırma ve geliştirme alanlarında işe alım ve yatırım nedeniyle 780 milyon dolara ulaştı. Şirket çeyreği 460 çalışan ile sonlandırdı.

Şirket harcamalarının sürdürülmesi bekleniyor. 2019 mali yılında Twitter, sermaye harcamalarının 550 milyon dolar ile 600 milyon dolar arasında olacağını öngörüyor.

Rapordan önce, Twitter hisse senetleri 2019’da şu ana kadar yüzde 35 arttı ve 30 milyar doların üzerinde bir pazar payına sahip oldu. Bugün açılış öncesi hisse senedi hareketleri, zararların düzenli bir şekilde işlem görmesi durumunda piyasa değerinde 6 milyar dolarlık düşüşe neden olacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu