Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Xi Gündemi ile 97,0 Seviyesini Aşan DXY Işığında EUR/USD ve USD/JPY

ABD Dolar Endeksi primlenmesini sürdürürken, gelişmeler doları destekler nitelikte. Euro'nun baskıda kalması EUR/USD paritesini düşürürken, USD/JPY'de de değer kaybı görülebilir.
Trump Xi Gündemi ile 97,0 Seviyesini Aşan DXY Işığında EUR/USD ve USD/JPY
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel finansallarda yankılanan ABD Çin gerilim hattatında açıklamaların aksine bir gelişme korkuların yatıştırılmasına kaynak görülebilecek nitelikte. Trump Xi görüşmesine dair olası bir sinyal ve gerçekleşme ihtimali olan görüşmenin ateşkes süresinin bitiş tarihi 1 Mart öncesi oluşuna dair görüşler küresel piyasaları destekliyor.

ABD hükümeti kısmi kapalılık sürecinde veri akışının aksaması sonucu ile karşılaşmıştı. Bu sorundan bilhassa tahvil tarafı doğrudan etkilenmiş, fiyatlamalar hisse senedi endekslerinden yön bulmuştu. Gecikmeli de olsa açıklanan veriler güncel halleri aratan bir süreç doğurmuştu, kısmi açılan hükümetin ardından duvar gündemine dair süren müzakarelerde prensipe anlaşma duyuruldu. Donald Trump’ın imzasına kalan sonuç yakından takip edilirken, olumlu bir gidişat ülke varlıklarını ve doları destekleyebilir.

Gündem ABD Dolarına Destekçi, Euro’ya Baskıcı

ABD Doları Destek Bulurken Euro BaskıdaABD dolarını 6 ülke para birimine karşı değerlendiren ABD Dolar Endeksi (DXY) son günlerdeki öngörülerim dahilinde hareket ediyor ve dünkü yazımda paylaştığım seviyelere riayet eden grafikleri ile 97,0 seviyesini yukarı yönde kırdı. 97,10 seviyesinde anlık verisi gözlenen endeks için duvar gündeminin olumlu sonuçlanması ve Trump Xi görüşmesinden çıkacak olumlu haber ivme kazanılma kaynakları arasında yer alabilir.

EUR/USD paritesi bugün yatay bir bantta oynuyor. %0.02 seviyesinde 1.1275 ile işlem alan parite negatif ayrışmaya dair sinyallerini korurken AB tarafındaki gelişmelerin baskısında kalan finansal Euro’nun ABD Doları karşısında gücünü zayıflatan tavırda. 1.1284 seviyesindeki 20 günlük hareketli ortalamadan negatif ayrışan parite ve politik gelişmelerin ABD dolarını desteklemesi ile AB tarafını baskılaması aksiyonuna karşı değer kaybı reaksiyonu göstermeye devam edebilir. 

Risk İştahının Kabarma Sinyali ve ABD Çin Görüşmeler Gündemi USD/JPY’yi Baskılayabilir

Gündem USD/JPY'yi Negatif EtkileyebilirÇin’de finansalları zayıflatacağı öngörülen ve beklentiler dahilinde bölgenin hacminde bir daralmaya neden olan 1 haftalık Çin tatilinin ardından işlemler tekrar başladı. Asya tarafındaki endekslere bakıldığında Hang Seng %0.10, Nikkei 225 %2.61 ve KOSPI %0.45 primlenme gösterdi. Bölgenin güvenilir liman arzı ise risk iştahındaki artışa paralel ABD doları karşısında değer kaybı yaşıyor. Risk iştahının kabarması görece riskli varlık piyasalarına yönlenen yatırımcıları karşımıza çıkarırken güvenilir liman taleplerini düşürüyor. 

Bugün USD/JPY paritesinde hafifi bir kazanım görülürken birkaç gündür yataydan negatif ayrışma hakimdi. Hareketlenme %0.19 kazanım ile 110,57 seviyesinden fiyatlanan işlemleri gösteriyor. 110 noktasının üzerinde kalınması psikolojik bir pozitif algıya yol açmakta. 110,45 noktasında görülen 20 günlük hareketli ortalama aşağı yönde kırılmadığı sürece, risk iştahındaki daralma ve ABD Çin hattında olası bir gerilime dair haber okunduğunda 110,73 seviyesinin üzeri test edilebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%