Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ekonomi Yönetimi Swap Düzenlemesine Hazırlanıyor

Bloomberg’de yer alan haberde Türkiye’nin swap kısıtlamalarını gevşetme hazırlığında olduğu öne sürüldü. Detaylar şöyle…
Ekonomi Yönetimi Swap Düzenlemesine Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Bir süredir uygulanmakta olan Türk bankalarının yabancı kurumlarla swap işlemlerinde kısıtlamalar bulunuyor. Yabancı tarafından para girişinin artırılması amacıyla bu limitlerin gevşetilmesine yönelik hazırlık yapıldığı öne sürüldü.

Bloomberg’de yer alan habere göre Türk yetkililerin, bankaların yurt dışı bankalarla swap işlemlerindeki kısıtlamaları hafifletme üzerine çalışma yürüttüğü belirtildi. Swap limitlerinin gevşetilmesinin, Türkiye’ye yabancı yatırımcı çekme amacıyla yapılan talepler arasında öne çıktığı biliniyor.

Henüz ne kadar ve ne zaman gevşetileceği kesin olmamakla beraber, adımların kademeli olarak atılacağı tahmin ediliyor. Habere göre, öncelikle daha uzun vadeli işlemlerle ilgili limitlerin gevşetilmesi planlanıyor. Bu sayede kısa vadede oluşabilecek istenmeyen oynaklığın önüne geçilmeye çalışılacak.

Yapılacak düzenlemenin zamanlamasında, enflasyon başta olmak üzere çeşitli faktörlerin dikkate alınacağı belirtiliyor. Swap limitlerinin gevşetilmesinin yabancı yatırımcıların liraya erişimini artırarak piyasayı daha da açacağı öne sürülüyor.

Swap kısıtlamalarının gevşetilmesi halinde döviz piyasasının bu durumdan nasıl etkileneceği merak konusu. Bu limitlerde yapılacak gevşetme, bankaların yurt dışında swap yoluyla ucuz TL’ye erişmesini imkan sağlayabilir. Buna ek olarak yabancıların risk görmesi durumunda TL’yi açığa satma imkanları artmış olacak.

GCM Yatırım Banner
Dolar/TL saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Dolar/TL son günlerde 32 TL seviyesinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Euro ve sterlin ise sırasıyla 34.67 TL ve 40.29 TL seviyelerinde bulunuyor. Swap piyasasına dönük sınırlamalar, 2018’deki kur krizinin ardından yabancıların TL’yi açığa satışını engellemek üzere hayata geçirilmişti.

Son veriler ise Merkez Bankası’nın döviz alımlarına hız verdiğini gösteriyor. Analitik bilanço verilerine göre TCMB hafta boyunca 11 milyar dolara ulaşan döviz alımı gerçekleştirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.