Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Japon Yeni Faiz Kararı ve Enflasyon Verisi Sonrası Düşüşte

Japonya Merkez Bankası’nın faiz kararı ve Tokyo enflasyon verileri sonrası USD/JPY sert düştü. Ayrıntılar geliyor…
Japon Yeni Faiz Kararı ve Enflasyon Verisi Sonrası Düşüşte
HABER GİRİŞ

Japonya ekonomisinde bugün açıklanan veri ve kararlar sonrası ülkenin para birimi dolar karşısında kayıplarını artırdı. Japonya’nın başkenti Tokyo’da enflasyon, Mart ayındaki yüzde 2,6′lık artışın ardından Nisan ayında yüzde 1,8′e yavaşladı.

Şehirdeki taze gıda fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon Mart ayındaki yüzde 2,4′ten düşerek yüzde 1,6 olarak gerçekleşti ve ekonomistlerin yüzde 2,2 olan beklentilerinin altında kaldı.

Tokyo’nun enflasyon rakamlarının ülke çapındaki eğilimlerin öncü göstergesi olduğu yaygın olarak kabul ediliyor. Bir diğer önemli gelişme ise Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) faiz kararı oldu.

BoJ beklentilerle paralel hareket etti ve gösterge politika faizini değiştirmeden yüzde 0-0,1 aralığında tuttu. BOJ ayrıca Mart kararı doğrultusunda tahvil alımlarına devam edeceğini açıkladı ancak yen hakkında herhangi bir yorum yapılmadı.

USD/JPY saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Kararın ardından Japon yeni, ABD doları karşısında (USD/JPY) 156 seviyesinin üzerinde zayıflayarak 34 yılın en düşük seviyelerine ulaştı. Yatırımcılar BOJ Başkanı Kazuo Ueda’nın yapacağı basın toplantısını takip edecek.

GCM Yatırım Banner

BOJ, fiyat hedefine sürdürülebilir bir şekilde ulaşılacağına dair artan güvenin bir işareti olarak, üç aylık görünüm raporunda, ücretler ve fiyatların birlikte artmaya devam etmesiyle trend enflasyonunun kademeli olarak artmasının beklendiğini söyledi.

Raporda, “Temel enflasyonun 2025 sonları ile 2026 yılları arasında genel olarak fiyat hedefimizle tutarlı bir seviyede olması muhtemel” ifadelerine yer verildi. BOJ’un daha geniş fiyat eğiliminin bir göstergesi olarak yakından takip ettiği “çekirdek çekirdek” enflasyona ilişkin 2024 ve 2025 tahminleri Ocak ayına göre değişmedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.