Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Amerikalı Bankadan Döviz Raporu: Dolar 30 TL’nin Altına Sarkacak

Seçim gündeminden sıyrılan Türkiye ekonomisi için değerlendirme raporları gelmeye devam ediyor. Son raporda, dolarda düşüş beklentisi kendini gösterdi.
Amerikalı Bankadan Döviz Raporu: Dolar 30 TL’nin Altına Sarkacak
HABER GİRİŞ

Merkez Bankası’nın faiz kararına sıkılaşma adımlarındaki ısrar eklendikçe döviz tarafındaki yön değişmeye başladı. Nakit sıkıntısı çeken işletmelerin bu hafta döviz bozdurmasıyla da gerileme kaydeden dolar için çarpıcı bir tespit geldi. Amerikalı banka Wells Fargo, TL için yükseliş beklentisini paylaştı.

Bu yılın başında paylaştığı öngörüsünde TL için uzun vadeli ihtiyatlı iyimser bakış sunan ABD’li dev banka, paylaştığı son raporda uzun vadeli yapıcı yorumunu yineledi.

Raporda, seçimlerden sonra yükselişi kaçınılmaz olacağı düşünülen doların aksine tepe noktasını gördüğü ve artık izlenecek yolda düşüş rotasının olduğu çıkarımı yapıldı.

Gelecek yıl ise dolar kurunun 30 TL’nin altına ineceği tahmini yapıldı. Raporda, “Yerel seçimlerin geride kalması ve politika ve ekonomik ortodoksiye olan bağlılığın devam etmesiyle birlikte Türk lirasına ilişkin uzun vadeli yapıcı görüşümüzü, artan bir inançla yineliyoruz” görüşü yer aldı.

31 Mart gününden önce ekonomi politikalarına dair oluşan belirsizlik yüzünden doların primlendiği ve gelinen noktada ekonomi rotasında değişim olmadığından TL’nin gelecekteki değerine ilişkin iyimserliğin arttığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Raporda, “Türkiye’nin para birimi sorunlarının en kötüsünün muhtemelen geçmişte kaldığına inanıyoruz” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.