Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Şimşek Paylaştı: TCMB’nin Döviz Pozisyonu İyileşiyor!

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada TCMB'nin döviz pozisyonunun iyileştiğini duyurdu. Detaylar haberde...
Bakan Şimşek Paylaştı: TCMB’nin Döviz Pozisyonu İyileşiyor!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) analitik bilanço verilerinden derlenen öncül tahminleri bu hafta açıklanmıştı. Söz konusu verilere göre Salı günü 4 milyar dolarlık, hafta boyunca ise toplamda 11 milyar dolarlık döviz alımı gerçekleşti. Veriler bu yöndeyken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek sosyal medya hesabından döviz pozisyonuna yönelik açıklamada bulundu.

Bakan Şimşek, TCMB’nin döviz pozisyonun iyileştiğini söyledi. Swap hariç net rezervlerin Nisan başından itibaren 26,7 milyar dolar arttığını kaydetti.

Programın çalıştığını söyleyen Şimşek, yeniden dengelenmeyle cari açığın düştüğünü söyledi.

Swap Hariç Net Rezervler Mehmet Şimşek
Kaynak: X/@memetsimsek

Makro finansal istikrarın güçlendiğini ve güvenin arttığını aktardı.

Azalan dış finansman ihtiyacı ve hızlanan dış kaynak girişiyle rezervlerdeki olumlu seyrin devam edeceğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bakan Şimşek’in paylaştığı veride 5 Nisan’da 8,5 milyar dolar olan swap hariç net rezervlerin 9 Nisan’da 10,8 milyara yükseldiği görüldüğü.

Rezervler 5 Nisan’dan itibaren yükseliş seyrinde. TCMB tarafından paylaşılan verilerde swap dışı net rezervlerdeki iyileşmenin 27 milyar dolara ulaştığı not edilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın