Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Seçim Belirsizliği Kalktı! Dolar Güne Nasıl Başladı?

Yerel piyasaların bir süredir takip ettiği seçim belirsizliği kalktı. Sandıklar açılmaya devam ederken, dolar yeni haftaya yükselişle başladı.
Seçim Belirsizliği Kalktı! Dolar Güne Nasıl Başladı?
HABER GİRİŞ

Türkiye’nin son dönemdeki en önemli gündemlerinden birisi yerel seçimlerdi. Seçim çalışmaları sonuçlandı, oylar kullanıldı ve Türkiye’de yerel seçim belirsizliği ortadan kalktı. Seçime dair en merak edilen konu ise piyasaların nasıl tepki vereceğiydi.

En fazla borsanın tepkisi merak edilirken, TCMB’nin sürpriz faiz artırımı sonrasında 32 liranın altına inen dolar kuru da merak edildi. Seçimlere günler kala yeniden yükselerek 32,40 lira sınırına ulaşan dolar, gece Asya piyasalarının açılmasıyla pozitif ivmesini korudu.

Dolar kuru TSİ 08:15 sularında yüzde 0,08 artıda 32,4311 lirada seyrediyor.
Dolar Kuru - 01.04.2024
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Cuma günü kapanış öncesinde 32,4323 lira seviyelerinden sert geri çekilen dolar, 32,1509 liraya inip kapanışı 32,3984 liradan gerçekleştirmişti. Asya seansının açılmasıyla yeni haftaya 32,3954 liradan başlayan ABD parası, 32,5305 liraya kadar tırmandı. Ancak devamında 32,42 lira seviyesinde yatay seyretmeye başladı.

Dolar geçen hafta yüzde 1,5 civarında değer kazanırken, geçen ayın başına göre yüzde 4’e yakın yükselmiş durumda bulunuyor. Dolar endeksi ise yüzde 0,01 ekside 104,53 puanda seyrediyor.

Doların seyri için resmi seçim sonuçları takip edilmeye devam edilecek. Aynı zamanda bu hafta Türkiye enflasyon verileri en önemli gündem olacak. ABD’de ise tarım dışı istihdam verisi izlenecek.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ise seçim sonrası ilk düzenlemesini yaptı.

Resmi Gazete’de yayımlanan tebliğe göre; TCMB vadesine en çok 3 ay kalan senetler karşılığında yapılacak reeskont işlemlerinde uygulanacak iskonto faiz oranını yıllık yüzde 50,75 olarak belirledi. Aynı zamanda avans işlemlerinde uygulanacak faiz oranını da yıllık yüzde 51,75 olarak açıkladı.

TCMB’nin bu kararı, ihracatçıların düşük faizle fonlanmayacağı şeklinde yorumlandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.