Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Duyurdu: Yeni Tertip Banknotlar Geliyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yeni tertip 200 TL ve 50 TL'lik banknotların tedavüle verileceğini duyurdu. İşte yeni banknotlarla ilgili detaylar;
TCMB Duyurdu: Yeni Tertip Banknotlar Geliyor
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) son dönemde sürpriz faiz artırımı ile konuşulmaya devam ediliyor. Enflasyondaki yükselişin devam ettiği Çarşamba günü açıklanan son tüketici fiyat endeksi verilerinde görülürken, ENAG’ın yaklaşık yarısı kadar bir enflasyona işaret edildi.

TCMB dün açıkladığı aylık fiyat gelişmeleri raporunda çekirdek enflasyon vurgusu yaparken, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in aylık beklentilerin altında açıklanan aylık TÜFE’ye vurgu yapması dikkat çekmişti.

Enflasyondaki artışla birlikte düşen satın alma gücü sonrasında 5 liralık banknotların tedavülden kaldırılacağı söylentileri devam ediyor. Bu süreçte TCMB’den banknotlarla ilgili gelen haberler de merakla takip ediliyor. TCMB’nin son açıkladığı banknot duyurusu bu nedenle ilgi görmüştü.

TCMB bugün “E9 Emisyon Grubu VIII. Tertip 200 Türk Lirası ve VII. Tertip 50 Türk Lirası Banknotların Tedavüle Çıkarılmasına İlişkin Basın Duyurusu” yayımladı.

Buna göre; VIII. tertip 200 TL banknotlarındaki imzalar, Başkan Dr. Fatih Karahan ile birlikte Başkan Yardımcısı Dr. Osman Cevdet Akçay’a ait olacak şekilde düzenlendiği bildirildi. Dr. Hafize Gaye Erkan’ın başkan olduğu dönemde basılan VII. tertip 50 TL banknotlarda ise Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hatice Karahan ile birlikte Dr. Hafize Gaye Erkan’ın imzalarının yer aldığı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

İmzalar dışında bir değişiklik olmadığı bildirilen duyuruda yeni tertip banknotların önceki tertip banknotlarla birlikte tedavüle gireceği de söylendi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.