Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB Açıkladı: Mart Enflasyonunda Hangi Kalemler Öne Çıktı?

TCMB tarafından dün açıklanan enflasyon rakamlarının ardından, Mart ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesini paylaştı. Detaylar geliyor...
TCMB Açıkladı: Mart Enflasyonunda Hangi Kalemler Öne Çıktı?
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayı fiyat gelişmeleri raporunu yayımladı. TCMB tarafından paylaşılan raporda dün açıklanan enflasyon rakamlarının ardından fiyat artışlarındaki etkenlere yer verildi.

Raporda, yıllık enflasyonun gıda alt grubunda gerilerken temel mal ve hizmetlerde daha belirgin olmak üzere diğer gruplarda yükseldiğine dikkat çekildi. Aylık bazda hizmet, gıda ve temel malların fiyat artışları ile öne çıkan gruplar olduğu belirtildi.

TCMB, ücret etkisinin ve geriye doğru endeksleme davranışının belirgin olduğu hizmet grubunda aylık fiyat artışının bir miktar yavaşlamakla birlikte, kira, eğitim ve haberleşme kalemleri öncülüğünde görece yüksek seyrettiğini bildirdi.

Rapora göre gıda fiyatlarındaki aylık artışı kırmızı et öncülüğünde işlenmemiş gıda fiyatları yukarı çekerken, işlenmiş gıda grubundaki zayıflama gerçekleşti. Temel mal grubu fiyat artışının Mart ayında güçlendiğine yer verilen raporda, dayanıklı mal grubunun öne çıkan alt grup olduğu kaydedildi.

Bu gelişmede döviz kurunun etkilerinin hissedildiği, iç talep koşullarının dirençli seyri dayanıklı tüketim mallarında maliyet artışlarının fiyatlara geçişini kolaylaştırdığı belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Enerji aylık enflasyonunun akaryakıt fiyatlarına paralel olarak önceki aylara kıyasla daha ılımlı bir seyir izlediğine yer verilen raporda, “Aylık üretici enflasyonu geçen aya göre yavaşlasa da yüksek seyretmiş, yıllık üretici enflasyonu düşük bazın da etkisiyle artış kaydetmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Merkez Bankası, Mart ayında mevsimsellikten arındırılmış verilerle çekirdek enflasyon göstergelerinin aylık artış oranlarının devam eden zayıflama eğilimine rağmen Enflasyon Raporu öngörülerinin üzerinde kaldığına dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.