Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman’dan Seçimin Ardından İyimser Türk Lirası Yorumu

Türkiye’de sakin ve büyük ölçüde tartışmasız geçen seçim sürecine işaret eden Goldman Sachs, bu durumun piyasalar tarafından memnuniyetle karşılanacağını belirtti.
Goldman’dan Seçimin Ardından İyimser Türk Lirası Yorumu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de gerçekleştirilen yerel seçimler ve ekonomiye olası etkileri, dünyanın önde gelen finans kuruluşları tarafından yakından izleniyor. Ekonomistler ve analistler Türk lirasına yönelik beklentilerini ve değerlendirmelerini paylaşıyor.

Seçimden sonraki ilk yorumunu paylaşan Goldman Sachs, Türk lirasının önceki aylara göre daha iyi bir performans sergileyebileceğini belirtti.

Goldman Sachs ekonomistleri, Türkiye’deki yerel seçimlerin büyük ölçüde tartışmasız geçmesini ekonomi politikalarıyla ilişkilendirdi. Sakin ortamın mevcut ekonomi politikalarına devam edileceği mesajı anlamına geldiği, bunun da piyasalarda memnuniyetle karşılanacağı vurgulandı.

Seçim belirsizliği nedeniyle Türkiye’den sermaye çıkışları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası rezervlerinde ciddi bir kayıp olduğunu hatırlatan Goldman Sachs, gelecek haftalar için olumlu bir beklenti içerisinde. Türkiye’ye sermaye girişinin tekrar başlayacağını savunan ekonomistler, cari dengedeki hızlı düzelmenin etkisiyle TL’nin önceki aylara göre çok daha iyi bir performans göstereceğini ifade etti.

Piyasalarda Son Durum ( 1 Nisan Saat 15.20)

BIST 100 endeksi yüzde 0,3 düşüşle 9111 puanda.

GCM Yatırım Banner

Gram altın yüzde 0,5 düşüşle 2315 TL’de seviyesinde.

Dolar/TL yüzde 1,4 düşüşle 31,94, Euro/TL yüzde 1,5 düşüşle 34,52 düzeyinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.