Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

THY Hisseleri Haziran Trafik Sonuçlarıyla Başlattığı Satışlarını Sürdürüyor

Yolcu sayısında 2020’ye kıyasla %254 artış, 2019’a göre %45 düşüş olan Türk Hava Yolları hisseleri ekside fiyatlanıyor.
THY Hisseleri Haziran Trafik Sonuçlarıyla Başlattığı Satışlarını Sürdürüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

2020 yılında başlayan Covid-19 pandemisi hala devam etse de birçok sektör toparlanmanın yollarını arıyor. Vakaların azalmasıyla birlikte ülkeler seyahat yasağını kaldırdı. Salgından en çok etkilenen sektörlerin başında gelen ulaşım, bu gelişmeyle hareketlense de yine de aradığı ivmeyi yakalayamadı.

Türk Hava Yolları dün Haziran ayına ait trafik sonuçlarını açıkladı. 2019’un aynı ayında 6,6 milyon olan yolcu sayısı, bu sene 3,6 milyona geriledi.

Yolcu sayısında yıllık bazda yarıya yakın düşüş olması, hava yolu şirketinin hisse senetlerine olumsuz yansıdı.
THY Hisseleri %0,38 Ekside Seyrediyor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Pazartesi günü açıklamanın yapıldığı saat 15.00 sularında 13,52 lirada seyreden THY hisseleri, saat 16.00’da 13,56’yı aşıp düşüşe geçti. Kapanışa doğru kayıplarını hızlandırarak 13,24’e geriledi.

Bu sabah 13,26 liradan açılan hisselerde satış baskısı sürüyor. Saat 12.17’de %0,38 değer kaybıyla 13,20’den işlem görüyor. Günün ilk yarısında 13,11 – 13,31 arasında seyretti. Haftalık en düşük fiyatı bugün kaydederek, toplam kaybını %5’e yaklaştırdı. THY hisselerinin aylık değişimi ise %10 düşüşe işaret ediyor.

Şeker Yatırım, 2019’a kıyasla yolcu sayısında düşüş olsa da 2020 ile karşılaştırıldığında %254 oranında artış olduğunu belirtti. Bu durumun hisselere ve kısa dönem performansına etkisinin olumlu olabileceği öngörüsü paylaşıldı.

THY’nin geçtiğimiz ay yolcu doluluk oranı %68,3, taşınan kargo, posta 162.180 ton oldu. 2019’un ilk yarısında 35,1 milyon olan toplam yolcu sayısı, bu yıl 14,6 milyona geriledi.

Bu arada THY Teknik AŞ, Malezyalı Sapura Resources Bhd’nin iştiraki Sapura Technics Sdn Bhd ile potansiyel yatırım fırsatlarını değerlendirebilmek için iyi niyet sözleşmesi imzaladı. Şirketin Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, büyüme çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini söyledi.

Aycı sözlerine “Bu hedef doğrultusunda, dünyanın en hızlı gelişen ve yakın gelecekte en yoğun filo oranına sahip olacağı öngörülen Asya-Pasifik bölgesinde yatırımlarımızı genişletmeyi amaçlıyoruz.” diyerek devam etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu