Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Faiz Oranını %10,25’te Sabit Bırakırken, Dolar ve Euro Rekor Kırdı

Merkez Bankası sürpriz yaparak politika faiz oranında değişiklik açıklamadı. Beklenmeyen bu karar sonrasında Türk lirasındaki kayıplar hızlandı.
TCMB Faiz Oranını %10,25’te Sabit Bırakırken, Dolar ve Euro Rekor Kırdı
Son Güncelleme: 
Yorum

Piyasaların merakla beklediği Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Ekim ayı Para Politikası Kurulu toplantısında alınan kararlar açıklandı. Banka tüm ekonomistlerin beklentisini boşa çıkararak faiz değişikliğine gitmedi.

Genel olarak beklenti 200 baz puanlık bir artış yapılması ve politika faiz oranının %12’nin üzerine çıkarılması yönündeydi. %10,25’te sabit bırakılan faiz oranıyla birlikte dolar ve Euro’dan yeni rekorlar geldi.

Politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını değiştirmeyen Merkez Bankası, ekonomik faaliyetlerde toparlanmanın sürdüğünü bildirdi.

TCMB Ekim PPK KararlarıGünlerdir tahminlerini paylaşan yerli ve yabancı ekonomistler faiz artışına kesin gözüyle bakıyordu. Bu iyimserlik döviz kurlarında geri çekilme sağlarken, TL varlıklarının değerlenmesi ile Borsa İstanbul’da son ayların en yüksek rakamları kaydedildi. Ancak saat 14:00’te açıklanan toplantı kararlarına bakıldığında bankanın tüm piyasayı şaşırttığını söylemek mümkün.

Yapılan açıklamada koronavirüs salgınının finansal koşullar, emtia fiyatları, dış ticaret ve sermaye akımları üzerinde oluşturduğu etkilerin yakından takip edildiği söylendi. Ekonomik faaliyetlerde toparlanma olduğu belirtilen açıklamada son dönemde atılan politika adımlarının bireysel kredilerde normalleşme sağladığı aktarıldı.

Emtia fiyatlarının düşük seyretmesi ve mal ihracatında toparlanma olmasının cari işlemler dengesinin destekleyeceği söylendi. İktisadi faaliyetlerde iyileşme olması ve kredilerin ivmelenmesi ile birlikte enflasyonda beklenenden daha yüksek bir artış olduğu kaydedildi.

Yüksek enflasyondan uzaklaşmak için mevcut risklerin engellenmesi amacıyla finansal koşullarda sıkılaşma sağlandığı kaydedildi. Para politikası Kurulu’nun ülke risk priminin gerilemesi, dezenflasyon sürecinin yeniden tesis edilmesi gibi hedefler doğrultusunda genel tabloda belirgin bir iyileşme olana kadar likidite tedbirlerini elden bırakmayacağı kaydedildi.

Merkez Bankası’nın faiz kararı sonrasında dolar tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.
Dolar 7,98 Rekor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Ekimin ilk haftasında 7,95 rekorunu kıran dolar günlerde ekonomi yönetiminin aldığı tedbirler ile birlikte belirgin bir düşüş gösterdi. Özellikle geçen haftadan bu yana yatırımcıların ve ekonomistlerin faiz artışı iyimserliğinin yükselmesiyle 7,87’e kadar indi.

Para politikası kurulu  faiz değişikliği yapmazken dolar saat 14:00’te 7,80 den 7,95’e kadar fırladı. Ani bir yükseliş kaydeden kur birkaç dakikalık bir geri çekilme gösterse de hemen ardından 7,9799 ile zirveyi tazeledi.

Benzer tablo Euro’dan da gelirken, kur 9,44 ile tarihi rekorunu kırdı.
Euro 9,44 Rekor
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

TCMB Ekim ayı toplantısında para politikasındaki temkinli duruşun devam edeceğini belirtti. Piyasalar günlerdir faiz artışı beklentisini fiyatlamıştı. Karar sonrasında dolar kadar Euro’da sert bir yükseliş oldu. Euro 9,4453 lira ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı. Saat 14:36’da 9,40’tan işlem görüyor.

Aynı dakikalarda sterlin kuru ise %1,49 artıda 10,41 lirada seyretmekte. Türk lirası hem dolar hem de Euro karşısında en fazla düşüş gösteren gelişen ülke parası konumunda.

Son dönemde Türkiye’den aralıksız bir şekilde çıkış yapan yabancı yatırımcıların tarihi düşük seviyede olan pozisyonlarını gözden geçirebileceği söyleniyordu. Merkez Bankası Eylül toplantısında fiyat ve finansal istikrar hedefleri, TL’deki değer kayıplarının önüne geçme amacıyla politika faiz oranını %8,25’ten %10,25’e yükseltmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%