Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sterlin, Mutasyona Uğramış Koronavirüs ve Brexit Çıkmazı ile Düşüyor

İngiltere'de koronavirüsün mutasyona uğradığına dair endişeler artarken Brexit ticaret anlaşmasından kaynaklanan belirsizlik devam ediyor.
Sterlin, Mutasyona Uğramış Koronavirüs ve Brexit Çıkmazı ile Düşüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

İngiltere, yeni bir koronavirüs türüne yönelik endişeler yaşıyor ve tedbirlerini sıkılaştırıyor. Bir yandan da Brexit ticaret anlaşmasından kaynaklanan belirsizlikle karşı karşıya. Bu gelişmeler, krallığın para birimini düşürüyor.

Sterlin kuru, haftaya düşüşle 10,2969 liradan başladıktan sonra Asya seansını dalgalı geçirdi ve düşüş eğilimini korudu.
Sterlin Kuru %0,27 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

TSİ 10:35 civarında %0,27 oranında ekside 10,2864 liradan işlem görmeye başlayan kur, şimdiye kadarki işlemlerde en düşük 10,2401 lirayı gördü. Günün en yükseği ise TSİ 10:05’te 10,3206 lira ile kaydedildi. Kurun 1 yıllık getirisi %34,39 oranında bulunuyor.

İngiltere hafta sonu önceki varyantlardan daha hızlı yayılan yeni bir Covid-19 türü belirlediğini söyledi. Bu duyurunun ardından diğer ülkeler, yeni türün sınırlarına girmesini önlemek için İngiltere’den seyahatleri geçici olarak kısıtlayacağını söyledi. İngiliz hükümeti ise Londra’da daha da sıkı bir kapatma emri uygulamaya başladı.

GBP/USD paritesi ise %1,46 oranında sert bir düşüş eğilimi kaydederek 1,33 dolar sınırından işlem görmeye başladı.
GBP/USD %1,46 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen haftayı 1,3495 dolardan sonlandıran parite, bugünkü işlemlere 1,3458 dolardan düşüşle başladı. Açılışın ardından düşüşünü hızlandıran parite, 1,33 dolar sınırına kadar geriledi. Para birimleri son zamanlarda Brexit ticaret anlaşması görüşmeleriyle ilgili manşetlerle dalgalandı.

31 Aralık’ta anlaşma için süre dolacakken, İngiltere ve Avrupa Birliği balıkçılık gibi müzakereleri rahatsız eden konulardaki anlaşmazlıklar nedeniyle bir çıkmazda kaldı. Yine de bazı analistler, para biriminin karşı karşıya olduğu risklere rağmen 2021 yılında yükseleceğini düşünüyorlar.

National Australia Bank’ta kıdemli döviz stratejisti olan Rodrigo Catril, “Sterlin için biraz dalgalanma beklemeliyiz ve bu sabah gördüklerimiz bunu yansıtıyor,” dedi. Yıl sonundan önce yapılacak bir Brexit ticaret anlaşmasının muhtemelen daha olası olduğunu belirten Catril, mantıklı ve politik olarak zor olacağını söyledi.

EUR/GBP paritesine baktığımızda ise %1,04 oranında güçlü bir yükselişle 0,9169 sterlinden alıcı bulduğunu görüyoruz.
EUR/GBP Paritesi %1,04 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçen haftayı 0,9073 sterlinden sonlandıran parite, yeni haftaya yükselişle 0,9088 sterlinden başladı. Açılışın ardından bir süre 0,91 – 0,92 bandında dalgalandı. Daha sonra güçlü yükselişe geçen parite, %1’e yakın değer kazancıyla işlem gördü.

Macquarie Group’tan Gareth Berry ise bu hafta sonuna kadar Brexit görüşmelerinden olumlu bir çözüm umduğunu ifade etti. Grubun genel müdürü, döviz ve kur stratejisti olan Berry, “Bu, tüm tarafların yaşayabileceği ve nihayetinde 31 Aralık tarihine kadar gelecek hafta onaylanabilecek bir anlaşmaya yol açmalıdır,” dedi. Bu durumun sterlinin hoşuna gideceğini ve yükseliş beklemelerinin nedeninin bu olduğunu söyledi.

Virüsle ilgili olarak NAB’dan Catril, önümüzdeki aylarda teşvik ve aşıların piyasaya sürülmesine ilişkin beklentilerin pazarları orta vadede olumlu tarafı görmeye teşvik etmesine rağmen kısa vadeli ekonomik etkisinin önemli olduğunu ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%