Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sınırlı Düşüş Gösteren Ham Petrolün Varili 61 Dolardan İşlem Görüyor

OPEC toplantısı öncesi pozitif bölgede kalmayı sürdüren petrol fiyatları gün içinde kazancının bir kısmını geri verdi.
Sınırlı Düşüş Gösteren Ham Petrolün Varili 61 Dolardan İşlem Görüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün (OPEC) aylık toplantısının yapılacağı haftaya yükselişle başlayan petrol fiyatları öğleden sonraki işlemlerde hafif gevşedi. ABD türü ham petrolü gün içinde 61,62 – 62,92, Brent türü petrol 64,62 – 65,93 arasında hareket etti.

Nisan vadeli Batı Teksas petrolü saat 17:18’de 61,58 dolardan işlem görüyor.
Ham Petrol 61 Dolar
Grafik: Piyasa.Paratic.com

Önceki kapanış seviyesi 61,50 dolar olan Amerikan ham petrolü yeni haftaya yükselişe başladı. Ancak saat 11:00 sonrasında yönünü aşağı çevirerek kazancının bir kısmını geri verdi. Gün içinde 1 dolardan fazla fiyat oynaması olan ham petrol, şu dakikalarda yüzde 0,15 artıda seyrediyor.

Yüzde 0,36 yükselişte olan Mayıs vadeli Brent petrolü ise 64,65 dolardan işlem görüyor. Brent petrolün varili son bir yıl içinde %30 oranında artış gösterdi. ABD ham petrolünün yıllık kazancı ise %6,28 seviyesinde.

Yatımcılar perşembe günü yapılacak OPEC toplantısından çıkacak üretim kararını bekliyor. Dünya genelinde coronavirüs vaka sayısında düşüş olması ve kısıtlamaların kaldırılacağı iyimserliği fiyatları desteklemeye devam ediyor.

Bu hafta yapılacak OPEC toplantısında üretim artışı kararı alınırsa, fiyatlarda bir miktar düşüş olabileceği belirtiliyor.

Suudi Arabistan gönüllü ek kesinti kararına devam ederken, kaynaklar Rusya ve bazı üye ülkelerin arz artışı yapmak isteyebileceğini aktarıyor. Analistler üretim artışının az olması durumunda fiyatlardaki pozitif tablonun bozulmayacağını, fazla olması durumunda düşüşe geçeceğini öngörüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu