Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Singapur GSYİH’si Daha Az Düşerken Hisseler Yükseldi

Singapur ekonomisi 2020’de kayıtlardaki en kötü düşüşünü yaşasa da gösterge endekste yükseliş kaydedildi.
Singapur GSYİH’si Daha Az Düşerken Hisseler Yükseldi
Son Güncelleme: 
Yorum

Singapur ekonomisi, 2020’nin son çeyreğinde bir önceki yıla göre yüzde 2,4 oranında küçüldü. Rakam, önceki yüzde 3,8’lik düşüş tahmini ve önceki dönemin yüzde 5,4’lük bir revize edilmiş düşüşüyle kıyaslandı.

Mevsimsellikten arındırılmış çeyreklik bazda, ekonomi üçüncü çeyrekte revize edilen yüzde 9,0 genişlemenin ardından yüzde 3,8 büyüdü. 2020’nin tamamı için, Singapur ekonomisi% 5,8’lik ön tahminle karşılaştırıldığında, şimdiye kadarki en kötü resesyona işaret ederek yüzde 5,4 küçüldü.

Şehir devleti 2020’de Covid nedeniyle rekordaki en kötü resesyonunu yaşasa da FTSE Strait Times Endeksi’nde yükseliş kaydedildi.
Singapur GSYİH
Kaynak: Statistics Singapore

Beklenenden daha iyi dördüncü çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla verilerinin ardından hükümet, Singapur ekonomisinin 2021’de kademeli olarak toparlanmasının beklendiğini söyledi. Singapur Ticaret ve Sanayi Bakanlığı (MTI) bugün 2021 için GSYİH büyüme tahminini “yüzde 4,0 ila 6,0” düzeyinde tuttu. Gösterge FTSE Strait Times Endeksi %0,19 artıda 2,931.47 puanlarda seyrediyor. Gün içinde ulaştığı yüksek seviye ise 2,945.79 olmuş.

Bakanlığın daimi sekreteri olan Gabriel Lim, “Singapur ekonomisinin 2021’de kademeli bir toparlanma görmesi bekleniyor” dedi.
Singapur Gösterge 15 Şubat Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Ancak GSYİH’nin yılın ikinci yarısına kadar Kovid öncesi seviyelere dönmesi beklenmediğini ekledi. Daha geniş ekonomi ve makro ekonomi düzeyi için toparlanmanın büyük bir kısmının yurt içinde olmaktan ziyade dünyanın geri kalanında olup bitenlerle bir şekilde bağlantılı olacağını düşündüğünü söyledi.

Aynı zamanda yapılan resmi açıklamada hükümet, dışa dönük sektörlerin küresel ekonomik faaliyetteki bir toparlanmadan fayda sağlayacağını, ancak turizm ve havacılık ile ilgili sektörlerdeki faaliyet seviyelerinin 2021’in sonuna kadar bile pandemi öncesi seviyelerin altında kalmasının beklendiğini bildirdi.

SCMP’nin haberine göre HL Bank’tan Jeff Ng, “Genel olarak iyimser olsak da önümüzdeki görünüm düzensiz kalıyor, başka bir aşağı yönlü risk turunun gerçekleşmesi engellenirse, Singapur’un yüzde 6,3‘lük 2021 GSYİH tahminimizden daha iyi performans göstermesi için olasılık görüyoruz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu