Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Sektör Uzmanından Korkutucu Uyarı: Petrol Resesyonu Geliyor

Petrol fiyatları savaşın ikinci haftasında 2008 krizinden bu yana en yüksek seviyelere çıktı. Artışın süreceği düşünülürken sonuçlar için uyarılar geliyor.
Sektör Uzmanından Korkutucu Uyarı: Petrol Resesyonu Geliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Savaşın ikinci haftasında ABD, Rusya’dan petrol ve gaz ithalatını yasakladı ve arz endişeleri çoğaldı. ABD’nin ardından İngiltere ile Avrupa Birliği de Rus fosil yakıtlarını aşamalı olarak kaldırma kararı aldı.

Emtia piyasaları hareketlenirken ABD tipi ham petrol bu hafta 130 dolarla, Brent petrol de 140 dolarla 2008 krizi sonrası en yüksek seviyelere ulaştı. Rusya’dan ithalat yasağının petrolü nereye kadar yükselteceği sorusuna farklı yanıtlar gelirken resesyon uyarıları dikkat çekti.

“En Büyük Korkum Fiyatların Hızlı Artışıyla Yayılacak Bir Resesyon”

Petrol Fiyatları Yaptırım Etkisi
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Analistler, ABD’nin Rus petrolüne yönelik yasağının halihazırda yükselen petrol ve gıda fiyatlarını daha da kötüleştirebileceğini söyledi. Gerilimin artması durumunda resesyona yol açabileceği konusunda uyarı yapıldı.

Lipow Oil Associates Başkanı Andy Lipow, Rusya’nın Avrupa’ya petrol tedarik etmeyi reddederek misilleme yapması halinde, bunun petrol fiyatlarını varil başına 20 ila 30 dolar daha kolaylıkla yukarı çekebileceğini söyledi.

Zaten Moskova daha önce Batılı ülkeler enerji sektörünü hedef alırsa Avrupa’yı gaz tedarikinden kesmekle tehdit etmişti.

CNBC’ye konuşan Lipow,;“En büyük korkum, fiyatların o kadar hızlı artması ki böylece Avrupa ve Latin Amerika’dan ABD’ye yayılan ve nihayetinde Çin’in dünyanın geri kalanına tüketim malları satma kabiliyetini etkileyen bir resesyona yol açarsınız” dedi.

Enerji Sıkıntısı ve Enflasyon, Avrupa’yı Resesyona Sürükleyecek

Capital Economics Baş Emtia Ekonomisti Caroline Bain, Pazartesi günü yayımlanan bir notta Euro Bölgesi resesyonu konusunda uyardı. Bain, en kötü senaryoda, tüm büyük tüketici ülkelerde Rusya’nın enerji ithalatının yasaklanmasının, fiyatları keşfedilmemiş bölgelere daha fazla göndererek enerji arzını ciddi kesintiye uğratacağını söyledi.

“Gelişmiş ekonomilerdeki enflasyon, işgal öncesi tahmin ettiğimiz yüzde 2,4’ün aksine, yılı yüzde 5 civarında kapatacak. Hanehalkının harcama gücündeki düşüşün ve Avrupa’da elektrik dağıtımının etkileri Euro Bölgesi’ni resesyona sürükleyecek” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Kpler’in önde gelen petrol analisti Matt Smith de bugün yaptığı açıklamada “kendi kendine yaptırımların” enerji piyasalarındaki baskıyı artıracağını vurguladı.

Yaptırımlar açıklanmadan önce bile, birçok ABD şirketinin Rus ham petrol ürünlerini satın alma fikrine karşı çıktığını öne süren Smith, Shell örneğini verdi.

Shell, dün yaptığı açıklamada rekor düşük fiyatla Rus petrolü satın aldığı için özür dilemiş ve tüm alımlarını durdurma kararı almıştı. Çünkü Shell’in alımı, uluslararası toplum tarafından kınanmıştı. Bu durumu anımsatan Smith; “Bence öz yaptırım gerçekten devreye giriyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%