Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Şarkı Yazarak Para Kazanmak

Şarkı yazarak para kazanmak mevcut. Bunun nasıl yapılacağına dair püf noktalara yazımızda yer verdik.
Şarkı Yazarak Para Kazanmak
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME
Yorum

Para kazanmak… Evet, eski zamanlarda insanların para kazanma yöntemleri oldukça sınırlıydı. Mesela; tarım, ticaret gibi işler insanların en temel kazanç yöntemleri arasındaydı. Ama şimdi öyle mi? Günümüzde para kazanmanın binbir farklı yöntemi var. Hatta ne kadar fikir varsa bir o kadar da para kazanma yöntemi bulunuyor, diyebilirim. Çünkü isteyen herkes sınırsız kaynak ve bilgiye ulaşabilme özgürlüğüne sahip. Buna ek olarak, açık bir ufuk ve yaratıcılıkla, yapamayacağınız iş, kazanamayacağınız para yok. Yani öyle bir dünya yok! Öncelikle bunu kabul etmelisiniz. Para kazanmak istiyorsanız, kazanacağınızı bilerek yola çıkmalısınız. Evet, inanarak değil tam olarak bilerek, dedim!

Hiç bilinmeyen para kazanma yolları var ve bir gün bir tanesi ile karşılaştığımızda oldukça şaşırıyoruz. Gerçekten para kazanmak isteyen insan, şu sonsuz bilgi çağının tüm nimetlerinden faydalanmayı bilir. Armudun sapı, üzümün çöpüyle uğraşmak yerine, elinizde olan olanakların farkına varmalı ve en güçlü yönlerinizi belirleyerek, hangi yolu izleyeceğinize karar vermelisiniz. Unutmayın, hedefinize ulaşmak için izleyeceğiniz yolu belirlemek, tamamen sizin kararınız. Bu ister dolambaçlı, ister dikenli bir yol olsun, ister uzun isterse de zorlu olsun, yine de sizin belirlediğiniz “yol” olacaktır. Peki, yolunuzu nasıl belirleyeceksiniz? Tabii ki yeteneklerinizi kullanabileceğiniz bir alan bularak. Örneğin; ülkemizde şarkı yazan sayısız kişi var ve bunlardan bazıları yıllar sonra adını duyurmayı başarırken, çoğunluğu ise hiç duyulmayacak şarkılar yazarak yeteneğini heba ediyor. Ya da çok iyi şarkı yazabilecekken, kendisine inanmadığı için, yeteneğini körelterek büyük bir şansı kaçırıyor. Neden bunlardan biri olasınız ki? Neden elinizde böyle bir yeteneğiniz varsa kullanmayasınız? Gelin şarkı yazarak para kazanmak hakkındaki detayları inceleyelim.

Şarkı Yazarak Para Kazanmak İçin Hangi Yöntemler İzlenmeli?

Şarkı Yazarak Para Kazanmak İçin Hangi Yöntemler İzlenmeli?Şarkı yazarak para kazanabileceğinizi hiç düşündünüz mü? Belki de binlerce kişinin diline dolanacak melodilerin sahibi olmayı! Aslına bakarsanız, bu hiç de imkansız değil. Zira televizyon ve sinema sektöründeki gelişmeler, bu durumu mümkün kılmaya yardımcı oluyor. Demek istediğim, piyasada hiç bitmeyecek bir şarkı arayışı olduğu! Zaten etrafınıza bakarsanız, bunu hemen fark edersiniz. Örneğin; reklamlara bir bakın. Reklam yapan firmalar, akıllarda daha fazla kalabilmek için, etkileyici müzikler seçmeye özen gösteriyor. Çünkü bu şekilde başarı oranlarını yükseltiyorlar. Bu durumu şuna benzetebiliriz. Mesela; yıllar öncesine ait olan bir şarkıyı bugün duysak hemen eşlik etmeye başlıyoruz. Ya da bir filmi düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen şey, filmde kullanılan müzik oluyor. Veya en az 10 yıllık olan bir reklam müziğini duyduğumuzda, aklımıza hemen o marka geliyor. Oysaki yıllar önce yayınlanmış bir sloganı hatırlayabilen çok az insan vardır. Yani, söz uçup yazı kalıyorsa, şarkı hayli hayli kalıyor, diye düşünüyorum.

Tabii, bu durumun farkında olan firmalar da, şarkılara ve müziklere gereken önemi gösteriyorlar. Kullanacakları şarkıya karar vermeden önce, önlerine sunulan sayısız seçeneği eliyor ve yapıma en uygun müziği seçmeye çalışıyorlar. Peki, şirketler her zaman ünlü isimlerin şarkılarını mı kullanıyor dersiniz? Mesela, dizi müzikleri denilince akla ilk gelen Toygar Işıklı gibi. Biliyorsunuz, ünlü sanatçı, Yaprak Dökümü, Aşk-ı Memnu, Medcezir, Karadayı gibi birçok başarılı dizinin müziğini yaptı. Yaptı yapmasına ama artık bir müziğin Toygar Işıklı’ya ait olup olmayacağını anlayacak kadar da sanatçının tarzını öğrendik. Belki biraz da sıkıldık.

Evet, bu isim kadar başarılı olan birçok ünlü isim daha var. Ama her biri artık öğrendiğimiz tarzlarda müzik yapıyor. E biz yenilik istiyorsak, markalar ve yapım şirketleri de yeni tarzlar istiyor. Ayrıca ismi duyulmamış birinin şarkıları çok daha ucuza kullanılacağı için, bu bir anlamda şirketlerin de işine geliyor. Düşünsenize, bir şirket sizin şarkınızı kullandı ve kısa zaman içerisinde dilden dile yayıldı. Kaba tabirle, şarkınız patladı. Bu durum hem sizin işinize hem de sizin keşfedilmenizi sağlayan şirketin işine yarayacaktır. İşte bu yüzden, yukarıdaki sorunun cevabı kesinlikle evet! Yani evet şarkı yazarak gayet iyi para kazanabilirsiniz.

Ne Tarz Şarkılar Yazarak Para Kazanılır?

Ne Tarz Şarkılar Yazarak Para Kazanılır?Evet, yeteneğiniz var. Etrafınıza dinlettirdiğinizde gayet olumlu tepkiler aldığınız müzikler yapıyorsunuz. Bir reklam ya da film sahnesinde kullanılan müziği duyduğunuzda, “bu hiç olmamış, ben olsan şöyle yapardım” diyebilecek kadar kendinize güveniyorsanız. O halde hiç durmayın ve kendinize kaliteli bir demo yapın. Kaliteli bir demo derken, profesyonel kişiler eşliğinde yapılacak ve büyük ihtimalle size pahalıya patlayacak bir kayıttan bahsetmediğimi de belirteyim. Yani hemen öyle gözünüz korkmasın. Gerekli araştırmaları yaparak kendi kendinize çok kaliteli bir demo yapabilirsiniz.

Çocuk ve okul şarkıları yazmak da değerlendirmeniz gereken fikirlerden biri olabilir. Örneğin; çizgi filmlerde kullanılan çocuk şarkıları! Bunların ne kadar popüler olduğunu biliyorsunuz, değil mi? Ayşe Şule Bilgiç’in sözlerini yazdığı Kıraç’ın ise bestelerini yaptığı Pepee buna bir örnektir. Sonuçta, böyle bir yeteneğe sahipseniz, keşfedilmeyi beklemek için evde oturmayın, bu cevheri paraya dönüştürmenin yollarını kullanın. Kısacası çamurun içinden çıkartılmayı bekleyen bir elmasa sahipseniz, elinizi taşın altına koymaya da cesaretiniz olsun. Ki hiç söylenmemiş şarkıların yaratıcısı olarak kalmayın!

Dizi Müzikleri Yaparak Para Kazanmak

Dizi Müzikleri Yaparak Para KazanmakTelevizyon izlemeyi sevenlerden biri misiniz bilemiyorum ama öyle olmasanız bile dizi sektöründe yaşanan gelişmelerden bihaber olduğunuzu sanmıyorum. Her gün bir yenisi çıkan, birçoğu kaldırılan, bazıları yıllarca devam eden ve ülkemizdeki çoğu kişiyi ekran başına kilitleyen diziler! Hal böyle olunca ne oluyor? Dizilerde kullanılacak müziklere olan ihtiyaç da gün geçtikçe daha da artıyor. Ve dizi müzikleri, ülkemizde oldukça sevilip tutuluyor. Düşünsenize, binlerce kişinin izlediği bir dizinin müziği size ait. Ne kadar inanılmaz olurdu! Kim bilir, belki de gerçekten olur. Sadece yukarıdaki yöntemleri izleyin ve son şansınıza varana kadar tüm fırsatları kullanmaktan çekinmeyin.

Film Müzikleri Yaparak Para Kazanmak

Film Müzikleri Yaparak Para KazanmakSevdiğiniz bir filmi hatırlamaya çalışın. Aklınıza ilk ne geliyor? O filmin müziği, değil mi? Tabii yeterince etkileyiciyse! Çünkü bir filmin akıllarda kalmasını sağlayan o filmdeki can alıcı sahnelerin yanı sıra filmde kullanılan müziklerdir. Yani filmlerde kullanılan müzikler, şarkılar yapımcılar için en önemli faktörlerden bir tanesidir. Örneğin; gişe rekorları kıran dev yapım Titanik’i düşün! Gözünüzün önüne gelen sahneler, Jack’in ölüm sahnesi, geminin batışı, çiftin güvertenin ucundaki görüntüleri ve kulağınızda da elbette o mükemmel şarkı! Tabii bu kadar başarılı bir yapım için müzik yapamayabilirsiniz. Ancak bu şansınızı denemeniz için bir engel değil!

Çocuk-Okul Şarkıları Yazarak Para Kazanmak

Çocuk-Okul Şarkıları Yazarak Para KazanmakBelki de çocuk-okul şarkıları yazmalısınız. Tıpkı Ayşe Şule Bilgiç gibi! Ali’nin canı çok sıkılıyor Ali çok acıktı gibi. Şaka bir yana, çocuk ya da okul şarkıları yazmaktan hoşlanıyorsanız, kendi sitenizi açabilir, Youtube kanalları oluşturabilir ve bu yöntem sayesinde para kazanmayı deneyebilirsiniz. Belki yazacağınız şarkı çocuk odaklı reklam filmlerinde kullanılacak belki de bir çizgi filmin müziği olacaktır. Çocuk-okul şarkıları daha birçok farklı yerde de kullanılabilir. Sonuçta bunu yapmadan bilemezsiniz değil mi?

Kimler Şarkı Yazarak Para Kazanabilir?

Kimler Şarkı Yazarak Para Kazanabilir?Ayşe Fatma Hayriye… Evet, bu isimlerden sonra “haydi çiftetelliye” diye eşlik eden herkes şarkı yazarak para kazanabilir. Şaka bir yana, şarkı yazabilen ya da kendisini şarkı yazabilecek yetenekte gören herkes bu yöntemi kullanarak kazanç elde etmeyi denebilir. Zaten bu iş diğer para kazanma yöntemlerine benzemez. Yani ne kadar araştırma yapsanız da konu hakkında ne kadar bilgi sahibi olsanız da eğer yeteneğiniz yoksa üzülerek söylemeliyim ki, şarkı yazarak para kazanamazsınız. Bu yüzden zaten şu anda şarkı yazıp yazamayacağınızı biliyor olmalısınız.

Şarkı Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Şarkı Yazarak Ne Kadar Para Kazanılır?Her şeyde net bir cevap istiyoruz değil mi? Yani şarkı yazıyorum ama bu işten ne kadar kazanç elde ederim, diye düşünmeden duramıyorsanız. Ancak bu soruya verilecek cevabı belirleyen yine siz olacaksınız. Yani ne kadar başarılı bir şarkı yaptığınıza göre alacağınız ücret de değişecektir. Ya da şarkınızın nerede kullanıldığı, ne kadar popüler olduğu tüm bu faktörler ışığında kazancınız belirlenecektir. Örneğin; reklam müziği mi yaptınız film müziği mi? Yoksa çocuk şarkıları üzerine mi yoğunlaşıyorsunuz? Şarkı yazma işinde de her işte olduğu gibi çok kazananlar da var az kazananlar da!

Tekrar söylüyorum, teknoloji çağındayız. Bunu kullanın! Demonuzu yaptıktan sonra, bunu yapım şirketlerine, uygun kişilere (şarkıcıların menajerleri, aranjörleri) sunmak için görüşmeler ayarlamalısınız. Ya da internetin nimetlerini kullanmayı da deneyebilirsiniz. Mesela kendinize bir blok açabilir veya Youtube kanalı oluşturabilirsiniz. Buna ek olarak, amatör bestecilerin ve söz yazarlarının şarkılarını tanıtabileceği müzik bankalarına kayıt olmayı da deneyebilirsiniz. Tüm bunların ötesinde, ülkemizde yıllardır popülerliğini koruyan şarkı ve ses yarışmalarına katılmak da tanıtımınızı yapmanız için epey akıllıca bir yöntem.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.