Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Salgında İkinci Dalga Endişeleri Artarken Dolar 6,80 Üzerinde Yatay Seyirde

Koronavirüste ikinci dalga endişeleri güçlendi. Dolar/TL yeni haftanın ilk gününde 6,82 liradan alıcı buluyor.
Salgında İkinci Dalga Endişeleri Artarken Dolar 6,80 Üzerinde Yatay Seyirde
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüste toplam vakalar 7,9 milyonu geride bırakmak üzere. Şimdiye kadar dünya genelinde 435 binin üzerinde insan hayatını kaybetti. 200’den fazla ülkede hayatı alt üst eden salgın, ülkemizde de yeniden yükselen vakalarla endişelerin artmasına neden oldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre, 14 Haziran itibarıyla vaka sayısında önemli bir yükseliş görüldüğü açıklandı. Öyle ki sadece birkaç gün önce 1000’in altında olan vaka sayısı, yeniden 1500’ün üzerine çıktı.

Bakan Fahrettin Koca tedbirsiz iyimserlikten kaynaklanan bu durum üzerine ciddi uyarılarda bulundu.

1 Haziran itibarıyla Türkiye’de başlatılan normalleşme süreciyle Mart ayı ortalarında kapatılan çoğu iş yeri yeniden açılırken, vatandaşlar neredeyse virüs yokmuşçasına sosyalleşmeye başladı. Vaka sayılarındaki günlük düşüşler de bunu tetiklemiş olmalı ki salgın tehlikesi göz ardı edildi.

12 Haziran, vakaların yeniden 1000’in üzerinde seyrettiği ilk gün olurken o günden bu yana kademeli yükseliş ikinci dalga korkularını yükseltti. Ayrıca Türkiye’nin yanı sıra Çin’de ve diğer ülkelerde de sayılar yeniden yükselmeye başladı.

Pandemi küresel ekonomiyi benzersiz bir zorluğa sokarken, ikinci dalga endişeleri ekonomide toparlanma olacağına yönelik umutları önemli ölçüde azaltıyor. Böyle bir ortamda yatırımcıların ilk tercihi güvenli limanlarına yönelmek oluyor.

Dolar/TL geçtiğimiz hafta 6,85’i test etse de yeni haftanın ilk gününe 6,81 lira ile yatay seyirle başladı.
Dolar Haftanın İlk Gününde Yatay
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Çarşamba günü açıklanan FED kararı, piyasadaki risk iştahı düşüşünü tetikleyen unsurlardan biri olmuştu. Cuma günü 6,80 üzerinde dalgalanan dolar kuru, uzunca bir süredir takılı kaldığı banttan kurtulmuştu. Pazartesi gününe de 6,80 üzerinde başladı. TSİ 09:45’te 6,8208 liradan işlem görüyor.

GCM Yatırım analistleri günlük dolar analizinde kurun önemli seviyelerinin 6,80 – 6,82 olduğunu belirttiler. Bu seviyelerin üzerindeki hareketlerin yeni pozitif görünümün devamı için alan oluşturabileceği söylendi. Olası bir yükselişte başta 6,84 olmak üzere 6,87 ve 6,90 seviyelerine doğru yeni bir hareket alanı izlenebileceği açıklandı.

Öte yandan bugün gelişmekte olan ülke paralarının çoğu ABD doları karşısında gücünü kaybetti.

Dolar Diğer Paralar 15 Haziran
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Covid-19 salgınında ikinci dalga endişeleri, küresel piyasalardaki iyimserliği silerek satışlara sebep oluyor. Seyre ilişkin belirsizlik ortamında toparlanmaya ilişkin iyimserliğin yerini riskten uzaklaşma alıyor.

Piyasalarda risk iştahının azalması ve ABD dolarının güçlü performansına rağmen Türk lirasının nispeten bugün biraz güçlü olduğu görülüyor. Kolombiya pezosu, dolar karşısında değer kazanmayı başarabilen tek para birimi olmuş.

Bugün yurt içi piyasaların izleyeceği önemli verilerden biri saat 11:00’de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak olan merkezi yönetim bütçe dengesi istatistikleri olacak. Ayrıca ABD’de FED Başkanı Jerome Powell’ın kaydettiği açıklamalar önemli olacak.

Bu hafta dünya genelindeki İngiltere ve ve Japonya merkez bankaları Haziran ayı toplantısından çıkacak faiz kararını açıklayacak.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%