Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Şahin Merkez Bankası Tahminiyle Güçlenen EUR/USD’de Düşüş Bekleniyor

Euro dolar karşısında gücünü korurken bugünkü Avrupa Merkez Bankası toplantısının şahin beklentileri karşılayacağı düşünülmüyor.
Şahin Merkez Bankası Tahminiyle Güçlenen EUR/USD’de Düşüş Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

EUR/USD paritesi bugün 1,18 seviyelerinin üzerinde odağında ECB toplantısıyla hareket ediyor. Piyasalar bugünkü Avrupa Merkez Bankası toplantısına odaklıyken euro dolar paritesi de 1,1810 – 1,1830 aralığında öğleden sonraki sonucu bekliyor.

3 Eylül’de 1,19 eşiğini aşan majör parite, sonrasında kazançlarını geri vererek bir daha bu eşiği aşamadı. Dün en son 1,1815’te işlem görürken yeni güne 1,1816 ile başladı. Hafif dalgalı ama dar aralıkta kalan parite, alıcılı seyretti.

TSİ 11.48’de yüzde 0,16 artıda fiyatlanan EUR/USD, bir ayda yüzde 1 değerlendi.
EUR/USD %0,16 Yükseliş
Kaynak: Piyasa.paratic.com

Sonuçta enflasyonun 10 yılın yükseğine çıkması ve bazı politika yapıcıların PEPP programı hakkında açıklamaları, şahin beklentileri artırdı. Ancak birçok analist, Avrupa Merkez Bankası’nın politikada büyük bir değişikliğe gitmesini beklemiyor.

Piyasalar enflasyon tahminleri, herhangi bir daraltma tartışması, varlık-satın alma yüklemesinin durdurulup durdurulmayacağına ilişkin kararları izleyecekken ING ekonomistleri euroda ayıflık öngördü.

Euronun bu hafta dolar karşısında en az kaybeden para birimleri arasında olduğunu söyleyen not, bunun daha şahin beklentilerle desteklendiğini aktardı.

Avrupa Merkez Bankası’nın beklentileri karşılamayacağı tahmin edilerek “EUR/USD bu nedenle son kazanımlarını gevşetmeye devam edebilir ve yılın geri kalanında çoğunlukla görmeyi beklediğimiz 1,17 – 1,20 aralığının altına geri dönebilir” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu