Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Rusya’ya Yaptırım Olasılığı Paladyumu 5 Ayın Yükseğine Çıkardı

Paladyum, Ukrayna-Rusya gerilimleri ve enflasyon risklerinin artmasıyla 9 Eylül’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Detaylar haberde;
Rusya’ya Yaptırım Olasılığı Paladyumu 5 Ayın Yükseğine Çıkardı
Son Güncelleme: 
Yorum

15 Aralık’ta 1531 dolara kadar düşen paladyum, sonrasında kademeli bir ralli başlattı. 18 Aralık’tan bu yana yukarı yönlü seyreden metal, dün 2200 dolarda kapandıktan sonra FED gününe yatay açılış yaptı. Asya seansında aşağı yönlü seyreden paladyum, 09.30 sonrasında kazanca yöneldi.

12.00’da 2216,77 dolarla yaklaşık 5 ayın en güçlü değerini test etti. Son ralli değerli metale haftalık yüzde 10,5 kazanç getirirken aylık kazanç yüzde 12,2 oldu. Yıllık bazda kaybı ise yüzde 5’e geriledi.

Emtia ürünü, enflasyon ve Rusya-Ukrayna gerilimlerine ilişkin endişelerden aldığı desteği sürdürdü.
Paladyum 2240 Dolar
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

Rusya’nın bu yıl rafine arzın üçte birinden fazlasını oluşturması bekleniyor ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi, uluslararası ticaret yaptırımları için olasılığı artırıyor. ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali durumunda ülkeye yaptırım uygulayabileceklerini açıkça söyledi.

Commerzbank, bir notunda önde gelen paladyum üreticisi Rusya’ya potansiyel Batı yaptırımlarının uygulanması ve otomotiv endüstrisi için hayati önem taşıyan metale yönelik ihracat yasağının, ciddi şekilde yetersiz tedarik edilen bir pazara yol açabileceğini bildirdi.

Daha uzun vadede artış, yarı iletken kıtlığının azalması ve otomobil üretimindeki toparlanma ile birlikte 2022’nin ikinci yarısından itibaren talepte canlanma beklentileriyle yönlendirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu